- Reklama -

„Niebieska strefa” w gminie Goraj

W sąsiedniej gminie wykryto niebezpiecznego wirusa. Obostrzenia dotyczą również okolicznych miejscowości. O problemach związanych z wystąpienie ASF z rolnikami rozmawiał Powiatowy Lekarz Weterynarii.

W gospodarstwie w miejscowości Sąsiadka (gmina Sułów) wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dlatego też Komisja Europejska wyznaczyła strefę zagrożoną dla czterech miejscowości gminy Goraj: Hosznia Ordynacka, Hosznia Abramowska, Jędrzejówka, Majdan Abramowski.

Natomiast obszarem zagrożenia część gminy Goraj położonej na północ od linii wyznaczonej przez drogę wojewódzką nr 835. Dotyczy to miejscowości: Hosznia Ordynacka, Hosznia Abramowska, Jędrzejówka, Majdan Abramowski, Wólka Abramowska, Abramów, Kondraty, Albinów Duży, Albinów Mały, Gilów, Zastawie i część Zagród.

- Reklama -

Na spotkaniu jakie odbyło się 9 sierpnia br. w Urzędzie Gminy Goraj z Powiatowym Lekarzem Weterynarii zostały omówione działania jakie powinny być podejmowane w zakresie realizacji bioasekuracji w celu uniemożliwienia rozprzestrzeniania się ASF.

Wymagania bioasekuracji zawarte w Programie

  1. Zabezpieczenie gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie w systemie otwartym, podwójnym ogrodzeniem, o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.
  2. Wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni.
  3. Przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku).
  4. Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
  5. Zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych.
  6. Utrzymywanie świń w gospodarstwach w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym.
  7. Zapewnienie aby: o osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach, o do budynków, w których są utrzymywane świnie nie wchodziły osoby postronne, o osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.
  8. Posiadanie w gospodarstwie, w którym są utrzymywane świnie, pisemnego planu bioasekuracji obejmującego: o dokumentację przestrzegania wymagań określonych w pkt 2-4, o rejestr produktów biobójczych używanych w gospodarstwie, o program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami, o zasady używania oraz czyszczenia i dezynfekcji odzieży ochronnej i obuwia, o których mowa w pkt 7 lit. c.
  9. Zabezpieczenie budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa. Wymagania są spełnione także wtedy gdy całe siedlisko jest ogrodzone w wyżej określony sposób.
  10. Utrzymywanie świń w gospodarstwie w budynkach, w których nie są jednocześnie utrzymywane inne zwierzęta gospodarskie kopytne

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.