- Reklama -

- Reklama -

Niebawem ruszy montaż solarów

Mieszkańcy gminy Tereszpol, którzy zadeklarowali swój udział w projekcie zakupu i montażu kolektorów słonecznych, poznali kwotę ich wkładu finansowego.

25 maja w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Tereszpol odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w projekcie zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Spotkanie prowadził wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk. Omówił on najważniejsze założenia projektu pn.: „Instalacje solarne jako źródło energii odnawialnej w Gminie Tereszpol”.

Całkowita wartość projektu wynosi 4,8 mln zł. Kwota dofinansowania ze środków unijnych to 3,5 mln zł. Kwota, jaka zostanie przeznaczona na inwestycję z budżetu gminy, to około 900 tys. zł (VAT, koszty niekwalifikowane, projekty techniczne, koszty nadzoru).

W ramach zadania na budynkach mieszkalnych zamontowanych zostanie 415 instalacji kolektorów słonecznych o mocy od 3,4 kW 5,2 kW. Mieszkańcy, którzy wcześniej zadeklarowali swój udział w projekcie, muszą teraz podpisać umowy z Urzędem Gminy. Będzie to można robić przez cały czerwiec. Jeśli nie wszyscy podpiszą umowy, a tym samym zostaną wykreśleni z projektu, wraz z początkiem lipca zostanie uruchomiona lista rezerwowa.

Wpłaty od mieszkańców będą przyjmowane na wskazany rachunek bankowy od momentu podpisania umowy do końca sierpnia br. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali montaż kolektora dwupanelowego z zasobnikiem 300 litów będą musieli wpłacić 2 tys. zł. Natomiast koszt po stronie mieszkańca dla kolektora trzypanelowego to 2,3 tys. zł. Koszt instalacji montowanych na gruncie i budynkach gospodarczych będzie podany w późniejszym terminie. Kwoty te jednak będą wyższe ze względu na 23% podatek VAT dla instalacji niemontowanych na dachach budynków mieszkalnych.

Projekt będzie realizowany w czterech etapach. Pierwsze instalacje pojawią się na przełomie czerwca i lipca, a ostatnie do sierpnia 2019 roku. W ostatniej kolejności montowane będą panele na gruncie.

Podczas spotkania poruszano również m.in. kwestię warunków technicznych. Zarówno władze gminy, jak i przedstawiciele wykonawcy zapewniają, że każdy przypadek przed montowaniem instalacji będzie traktowany indywidualnie. Na terenie gminy zlokalizowane będzie biuro firmy montującej instalacje. Kierownik budowy będzie tam służył pomocą.

Wszelkie informacje uzyskać można również w Urzędzie Gminy Tereszpol. W najbliższym czasie planowana jest organizacja spotkań uzupełniających w poszczególnych miejscowościach.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.