- Reklama -

Nie żyje Henryk Wujec

W wieku 79 lat, po ciężkiej chorobie zmarł pochodzący z Biłgoraja Henryk Wujec.

Henryk Wujec urodził się 1 stycznia 1941 r. w Podlesiu koło Biłgoraja. W 1970 r. ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim – wydział fizyki. Długoletni opozycjonista, a później reprezentant rządu, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Honorowy obywatel Biłgoraja.

Zmagał się z ciężką chorobą. Niestety dziś nad ranem walkę przegrał.

O śmierci poinformowała Janina Ochojska. „Człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych. Niewielu pamięta, że był z wykształcenia fizykiem. Pełnił wiele funkcji politycznych i społecznych. Odpoczywaj w pokoju, Heniu” – napisała na portalu społecznościowym Janina Ochojska.

Podczas jednego z wywiadów dla NOWej Gazety Biłgorajskiej mówił: „Żadnych ideałów nigdy nie da się do końca zrealizować. Musi coś zostać dla następnych pokoleń”. Jego mottem były słowa Czesława Miłosza: „Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach”.

- Reklama -

Henryk Wujec w 1990 r.

Działalność opozycyjną rozpoczął w 1962 roku jako członek Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W 1968 roku był uczestnikiem wydarzeń marcowych. W 1976 r. współorganizował pomoc dla robotników Ursusa i Radomia. W latach 1976-1977 współpracował z Komitetem Obrony Robotników, od 1977 do 1981 był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. W 1978 roku został wydalony z pracy za działalność w KOR. Był wielokrotnie zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa. W latach 1980-1991 działał w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”, jako członek Komisji Krajowej i władz Regionu Mazowsze. Od grudnia 1981 r. do września 1982 r. był internowany, następnie do sierpnia 1984 r. więziony w Zakładzie Karnym w Białołęce, ponownie aresztowany  we wrześniu 1984 r. i osadzony w Centralnym Areszcie Śledczym w Warszawie pod zarzutem próby obalenia siłą ustroju PRL.

Od 1988 roku był sekretarzem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w Zespole ds. Pluralizmu Związkowego. W latach 1989-2001 był posłem na Sejm RP.

Henryk Wujec bardzo aktywnie wspierał wszelkie biłgorajskie inicjatywy. Ułatwiał kontakty z parlamentarzystami, ministrami  w Warszawie lokalnym działaczom samorządowym, biznesmenom, przedstawicielom administracji lokalnej, szkół, rolnikom i wszystkim, którzy potrzebowali jego pomocy. Jest doskonałym „ambasadorem” Ziemi Biłgorajskiej, promuje w Warszawie Biłgoraj, lokalne tradycje, przyrodę, kulturę, kuchnię. Aktywnie przyczynił się do utworzenia pierwszej w województwie zamojskim (1992 r.) organizacji pracodawców pod nazwą Towarzystwo Gospodarcze w Biłgoraju, które odegrało bardzo istotną rolę w procesie przekształceń gospodarczych. Zainicjował utworzenie Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. (1994 r.). W latach 1993-1994 był członkiem Komitetu Lokalnego, który przy pomocy ekspertów zewnętrznych opracował nagrodzony grantem PHARE Program Rozwoju Biłgoraja.

Był jednym z fundatorów Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej,  jednym z pomysłodawców oraz bardziej aktywnych członków Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. I.B. Singera, którego celem jest ochrona i promocja  wielokulturowej tradycji Ziemi Biłgorajskiej.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.