- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Nie zatruwaj miasta

Szkodliwość palenia odpadów w warunkach domowych polega na tym, że odbywa się w niskich temperaturach, a domowe kominy pozbawione są filtrów i dlatego emitują do środowiska wiele szkodliwych substancji, m.in. tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór, które w połączeniu z parą wodną tworzą kwas solny i kwas pruski. Spalanie sklejek czy płyt wiórowych powoduje emisję szkodliwego formaldehydu.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy materiałów lakierowanych. W wyniku ich spalania emitowane są silnie rakotwórcze dioksyny.

- Reklama -

Oprócz tego spalanie wilgotnych odpadów grozi zatkaniem przez mokrą sadzę przewodów kominowych, skutkiem czego jest cofający się tlenek węgla (potocznie zwany czadem), który może doprowadzić do zatrucia i śmierci.

Wdychanie toksyn występujących w zanieczyszczonym dymem powietrzu może być przyczyną wielu groźnych chorób, w tym: nowotworowych, chorób dróg oddechowych, układu krążenia, alergii skórnych, chorób oczu, a nawet uszkodzeń DNA płodu ludzkiego.

Z ustawy o odpadach jasno wynika, że spalanie śmieci jest możliwe tylko w spalarniach odpadów, a kto termicznie przekształca odpady poza spalarniami podlega karze aresztu lub karze grzywny. Grzywna może wynieść nawet 5 tys. złotych. Pamiętajmy, że nikt z nas nie ma prawa narażać zdrowia i życia drugiego człowieka! – podkreśla burmistrz Janusz Rosłan. 

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.