- Reklama -

- Reklama -

Nie wiesz jak zacząć życiorys? Zainspiruj się tymi wzorami CV

- Reklama -

Początek CV

Curriculum Vitae to pierwszy dokument, z jakim będzie miał do czynienia przyszły pracodawca. Skuteczne CV to takie, które od samego początku zaintryguje pracodawcę i zachęci go do tego, aby czytać dalej. Co zrobić, aby pracodawca poczuł się zaciekawiony i zechciał zapoznać się z wszystkimi informacjami, jakie zamieściłem w dokumencie? Uwagę przyszłego pracodawcy należy przykuć już w pierwszej sekundzie czytania. Doskonałym pomysłem na to, aby wyróżnić się spośród wielu innych kandydatów, jest skorzystanie z szablonów CV, zobacz gotowe wzory CV. Zanim wybierzesz najbardziej odpowiedni szablon CV, pomyśl o tym, aby był on:

Mulawa wybory do 05.04.2024
  • jak najbardziej dopasowany do stanowiska, na jakie kandydujesz

  • czytelny i przejrzysty

  • wyróżniający się na tle innych

Jeśli zamierzasz skorzystać z kreatora CV, już od samego początku będziesz mieć ułatwione zadanie. Korzystając z tego rodzaju pomocy, możesz łatwo i szybko stworzyć profesjonalny życiorys zawodowy. Kreator CV poprowadzi Cię krok po kroku poprzez wszystkie etapy tworzenia Curriculum Vitae. Będziesz wiedział, co wpisać w swoje CV, w jakim miejscu umieścić informacje, na których najbardziej Ci zależy. Dowiesz się, czego unikać i jakich błędów nie popełniać. Bez problemu zaakcentujesz wszystkie swoje atuty.

Tworzenie swojego życiorysu zawodowego rozpocznij od wydrukowania i dokładnego przeczytania oferty pracy, na którą składasz dokumenty aplikacyjne. Podkreśl wszystkie informacje, które są zgodne z Twoimi kwalifikacjami i umiejętnościami. Przypomnij sobie, a najlepiej spisz na osobnej kartce, wszystkie swoje obowiązki, jakie wykonywałeś na poprzednich stanowiskach. Pomyśl również o osiągnięciach i o tym, jak przedstawić je w sposób atrakcyjny i czytelny dla pracodawcy. Wszystkie swoje obowiązki i osiągnięcia, które nie mają żadnego związku z obecną ofertą pracy, pomiń. Nie mają one żadnego związku z tym, czego wymaga pracodawca, a ich dodanie do CV może spowodować zbyt duży natłok informacji i utrudnione odczytanie tych najbardziej istotnych z punktu widzenia pracodawcy.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Podsumowanie zawodowe

Ten element dodany na samym początku życiorysu zawodowego spowoduje, że wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Wiele osób piszących swoje życiorysy zawodowe zapomina o tej sekcji, lub niesłusznie uważa ją za niezbyt istotną. Jest to błędem, ponieważ podsumowanie zawodowe jest bardzo krótkim streszczeniem Twoich największych zalet. Taka informacja stanowi powód zachęcający do tego, aby o tak ciekawym kandydacie dowiedzieć się znacznie więcej. Dobrze skonstruowane podsumowanie zawodowe powinno być intrygujące i odpowiadające na oczekiwania pracodawcy. Być może rekruter, który będzie czytał Twoje CV, w pewnym momencie powie: „O, to ciekawy kandydat, spełnia nasze wymogi, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej”. Jednak, aby taka sytuacja wydarzyła się naprawdę, zadbaj o to, aby Twoje podsumowanie zawodowe było:

  • zwięzłe i krótkie, co najwyżej 4-5 zdań

  • umieszczone w odpowiednim miejscu (najlepiej na samym początku dokumentu, na górze)

  • zawierające kluczowe informacje na temat Twojej kariery zawodowej

  • pokazujące, jakie korzyści odniesie pracodawca, jeśli zdecyduje się na zatrudnienie Ciebie

Czego unikać w podsumowaniu zawodowym? Nie zamieszczaj w tym miejscu cytatów motywacyjnych. Nie jest to także miejsce na informacje bardzo ogólne. Dlatego unikaj popularnych w wielu CV przymiotników takich jak: „zmotywowany”, „nastawiony na realizację celów” itp. Zapomnij o długich, mocno rozbudowanych zdaniach. Potraktuj podsumowanie zawodowe jak tekst reklamowy, którego jesteś głównym bohaterem. Każdorazowo dopasuj podsumowanie zawodowe do konkretnej oferty pracy.

Zdjęcie w Curriculum Vitae

Nie każde CV musi być opatrzone zdjęciem kandydata. W niektórych krajach takich jak na przykład Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia umieszczenie swojego zdjęcia w CV jest bardzo poważnym błędem dyskwalifikującym kandydata. Jeśli więc Twoja aplikacja ma trafić do któregoś z tych krajów, zapomnij o tym.

W Polsce dokumenty aplikacyjne ze zdjęciem są powszechne. Zamieszczenie zdjęcia w Curriculum Vitae może być elementem, który pomoże zdobyć zatrudnienie. Jednak wybranie zdjęcia nieodpowiedniego może być czynnikiem, który zapisze się na minus. Jakie powinno być zdjęcie w CV? Po pierwsze powinno być aktualne, nie starsze niż sprzed dwóch lat. Zdjęcie powinno przedstawiać Twoją osobę i współgrać z tym, jak widzi idealnego kandydata przyszły pracodawca. Fotografia powinna być spójna z tym, na jakie stanowisko się ubiegasz. Jeśli dopiero zamierzasz wykonać sobie zdjęcie, to ubierz się do niego w kolory lubiane przez obiektyw fotograficzny, takie jak: niebieski, szary, grafitowy, granatowy. Do zdjęcia nie ubieraj się w rzeczy, które łączą w sobie różne faktury tkanin lub ich kolorystyka składa się z więcej niż trzech barw. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz jednolite ubranie z odsłoniętą szyją i rozpiętymi guzikami. Wszelką biżuterię najlepiej jest ograniczyć do minimum. Nie zamieszczaj zdjęcia, które jest słabej jakości, rozmazane i z widocznymi pikselami.

Umieszczenie zdjęcia w życiorysie zawodowym pomaga rekruterowi łatwiej zapamiętać Twoją kandydaturę. Na niektórych stanowiskach wygląd kandydata ma dość duże znaczenie. Tego rodzaju stanowiska związane są z kontaktem z klientami.

Umiejętności w CV

Jest to jedna z najważniejszych sekcji w każdym CV. Jak myślisz dlaczego? Ta sekcja pokazuje pracodawcy czy jesteś kandydatem, który spełnia wszystkie jego oczekiwania. W swoim CV odnieś się do każdego z wymagań, które pracodawca zamieścił w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Umiejętności opisz za pomocą faktów i liczb. Będą one wiarygodne i istotne dla pracodawcy, jeśli opiszesz je w sposób precyzyjny.

Jeśli korzystasz z kreatora CV, to pomoże on Tobie wszystkie wiadomości związane z posiadanymi umiejętnościami umieścić w dobrze widocznym dla rekrutera miejscu. Dość często w szablonach CV ta sekcja jest umieszczona z lewej lub prawej strony dokumentu, tak aby dość dobrze rzucała się w oczy. Nie opisuj umiejętności miękkich, natomiast skup się tylko na tych, jakie są wymagane przez pracodawcę w ogłoszeniu o pracę. Znajomość programów komputerowych i języków obcych wpisz w innym odrębnym miejscu w CV. Dzięki temu Twój życiorys zawodowy będzie dla rekrutera bardziej czytelny. Każdą ze swoich umiejętności opisz maksymalnie w 4-5 słowach. Zbyt długie opisy nie są zachęcające do szczegółowego czytania. Najbardziej pożądane przez każdego pracodawcę są te umiejętności, które będą wykorzystywane na przyszłym stanowisku pracy. Są również takie kompetencje, które będą mile widziane na każdym stanowisku pracy z racji ich uniwersalności. Najlepszą opcją jest, jeśli masz umiejętności, które będą podparte konkretnymi osiągnięciami.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.