kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Nie dla czadu

- Reklama -

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju w ramach kontynuacji kampanii edukacyjno-prewencyjnej prowadzonej m.in. przez Komendę Główną PSP przypomina, że okres użytkowania urządzeń grzewczych w domach mieszkalnych to co roku okres zwiększonej ilości pożarów i wypadków związanych z zatruciem tlenkiem węgla popularnie nazywanym czadem. Podczas sezonu grzewczego 2015/2016 (okres od 1 października do końca marca) na terenie powiatu biłgorajskiego doszło do 46 pożarów budynków mieszkalnych, tj. o 26 więcej w stosunku do sezonu grzewczego 2014/2015. W minionym okresie grzewczym podczas 13 zdarzeń (w 8 pożarach i 5 miejscowych zagrożeniach) stwierdzono obecność tlenku węgla, w których 9 osób zostało poszkodowanych (objawy podtrucia)

W jednym ze zdarzeń odnotowanych w okresie sezonu grzewczego osoby przebywające w budynku zaalarmowała czujka tlenku węgla. Po przybyciu strażacy stwierdzili obecność tlenku węgla w wysokości 15 ppm. Najwyższe stężenie stwierdzone podczas działań to 450 ppm. W roku ubiegłym nie zanotowano ofiar śmiertelnych w związku z zatruciem tlenkiem węgla. Większość zdarzeń, do których byli wzywani biłgorajscy strażacy, to pożary, w których doszło do zapalenia się sadzy w przewodach kominowych.

urząd MArszałkowski projekt

Jak co roku przypominamy, że pożary mogą okazać się tragiczne w skutkach, pociągając za sobą ofiary śmiertelne. Jedną z przyczyn powodujących śmierć mieszkańców podczas użytkowania pieców jest tzw. czad, czyli tlenek węgla powstający w wyniku niecałkowitego spalania paliwa, np. w wyniku niesprawnych wentylacji w kotłowni, łazienkach bez dostatecznej wentylacji, w których zainstalowany jest piecyk gazowy.

W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma silne własności toksyczne. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet śmierć.

Bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed niebezpieczeństwem zatrucia się tlenkiem węgla są elektroniczne czujki tlenku węgla oraz czujki dymu. Przedmiotowe czujki wyposażone są w akustyczny sygnalizator tzw. „syrenę” alarmującą mieszkańców o ewentualnym zagrożeniu. Należy je instalować w korytarzach, najlepiej w pobliżu sypialni, aby ostrzeżenie nadeszło w porę. Zakup i instalacja takich czujek pozwala niejednokrotnie na ocalenie mienia oraz tego, co jest bezcenne – naszego życia. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju apeluje do mieszkańców miasta Biłgoraj i powiatu biłgorajskiego o szczególną ostrożność i przestrzeganie instrukcji obsługi pieców ogrzewczych na paliwo stałe i gazowe użytkowanych w budynkach jednorodzinnych.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

PAMIĘTAJ CZAD ZABIJA!

Przepisy prawne:

§ 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

– co najmniej raz na 3 miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),

– co najmniej raz na 6 miesięcy w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,

– co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,

– co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Polecamy stronę KG PSP http://www.straz.gov.pl

Polecamy stronę kampanii społecznej DOM BEZ TLENKU WĘGLA: //www.czadusypia.pl oraz ZGAŚ RYZYKO: //www.zgasryzyko.pl

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.