- Reklama -

- Reklama -

Nie czekali na dofinansowanie

Miało być 200 instalacji, a chętnych jest znacznie mniej. Gmina Józefów właśnie ogłosiła przetarg na montaż i dostawę paneli fotowoltaicznych.

Wiosną tego roku samorząd gminy Józefów uzyskał dofinansowanie w projekcie polegającym na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej na budynku mieszkalnym. Wartość projektu opiewała na kwotę ponad 2 mln 800 tys. zł. Zamontowanych miało zostać 200 instalacji fotowoltaicznych. Pojawiły się jednak problemy. Cześć osób, która była pierwotnie zapisana na listę, wykonała już te instalacje. Część osób się wycofała. Trwały poszukiwania chętnych. Jednak całej listy nie udało się zapełnić. Władze gminy próbują ratować sytuacje i złożyły odpowiednie pisma z prośbą o akceptację realizacji projektu w okrojonym zakresie.

– Sto osób, które złożyły deklaracje uczestnictwa w projekcie wykonało instalacje fotowoltaiczne we własnym zakresie. Powstał problem. Ogłosiliśmy nabór dodatkowy. W naborze dodatkowym zapisało się tylko 50 osób. To nas zmusiło, aby wystąpić do dyrektor Regionalnego Programu Operacyjnego z prośbą o akceptację zmniejszenia zakresu rzeczowego realizacji zadania do 150 instalacji – tłumaczy burmistrz Roman Dziura. Wniosek gminy Józefów będzie obecnie musiał przejść ponowną ocenę. – Mam nadzieje, że nie zostanie odrzucony. My równolegle ogłosiliśmy przetarg na to zadanie. Chcemy, aby instalacje zostały wykonane do końcu roku. Jest to bardzo ważne, ponieważ od nowego roku będą obowiązywały nowe zasady rozliczania – mówi.

- Reklama -

Zamontowane instalacje przez 5 lat od zakończenia projektu stanowić będą własność gminy Józefów i przez ten czas zostaną użyczone do bezpłatnego użytkowania właścicielom/użytkownikom posesji. Po pięciu latach zostaną przekazane właścicielom lub użytkownikom posesji odrębną umową.

Projekty będą współfinansowane ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i szacunkowa wysokość wkładu własnego wyniesie około 40% kosztów. Szacuje się, że wkład własny mieszkańców przy instalacji o mocy 3,2 kWp może sięgać około 8,5 tysiąca złotych, ale ostateczne kwoty będzie można określić dopiero po wyłonieniu wykonawcy robót. Firmy swoje oferty mogą składać do 7 października. Zwycięzca przetargu będzie mieć na wykonanie wszystkich robót dwa miesiące od podpisania umowy.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.