- Reklama -

Nauka poprzez zabawę i doświadczenia

Przez ostatnich kilka miesięcy Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol realizowała projekt „Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, pozwól mi zrobić a zrozumiem – nauka przez zabawę i doświadczenie”. Środki na ten cel pochodziły z dofinansowania otrzymanego od firmy Model Opakowania Sp. z o.o. z siedzibą w Biłgoraju.

Projekt nastawiony był na naukę i rozwój, jednak nie naukę typowo podręcznikową lecz naukę empirycznego poznawania. – Wierzymy, że poprzez „własnoręczne badanie świata” zmotywowaliśmy dzieci do nauki, jednocześnie zapewniając im wspaniałą rozrywkę, bowiem wiedza zdobyta poprzez działanie jest trwalsza niż ta przekazana „ustnie”. Utrwala nie tylko konkretne treści, ale również szczegóły z danej sytuacji takie jak zapach, dźwięk czy emocje – mówi Magdalena Marzec, dyrektor biblioteki.

Realizacja projektu rozpoczęła się w połowie lutego spektaklem teatralnym. Uczniowie klas I-III z Zespołu Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Kukiełkach gościli aktorów z Teatru Profilaktycznego „Magik” z Białegostoku. Przyjechali z przedstawieniem pt. „Egzamin z bezpieczeństwa Tygrysa Benjamina”. – Był to spektakl o charakterze profilaktycznym, traktujący o zasadach bezpieczeństwa w otaczającym nas świecie. Bohaterowie przedstawienia w pouczających scenkach przekazali dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowywania się zarówno w domu jak również w szkole czy na ulicy – wyjaśnia dyrektor biblioteki.

Tydzień później w Zespole Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Zaorendzie odbyły się pokazy fizyko-chemiczne dla przedszkolaków pt. „Bajecznie kolorowa chemia”. Dzieci dowiedziały się jak zrobić „pana rękawiczkę”, wodne tornado, kolorowy wulkan czy bajeczną tęczę w kubeczkach. – Zaprezentowane na zajęciach niesamowite zjawiska wyzwoliły u przedszkolaków postawę badawczą i pobudziły zainteresowanie prawami przyrody ale przede wszystkim dały mnóstwo radości – wyjaśnia Magdalena Marzec.

- Reklama -

W kwietniu w Zespole Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Zaorendzie odbył się Turniej Wiedzy Ekologicznej. Konkurs został przeprowadzony na zasadzie popularnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu do firmy MODEL udało się zakupić nagrody dla zdolnych uczniów.

Natomiast 9 maja sala przedszkola w Tereszpolu-Zaorendzie zamieniła się w bajkową krainę. Tego dnia odbyło się spotkanie autorskie z Edytą Zarębska oraz jej mężem Robertem. Spotkanie było niezwykle ciekawe, pełne pozytywnych emocji i zabawy, a także niezwykle pouczające. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 0-III.

Ostatnim działaniem w ramach projektu był wyjazd do osady leśnej „Doboszówka”. W to malownicze miejsce położone w Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie wybrali się uczniowie Szkoły Filialnej w Lipowcu, by uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych „Od ziarenka do bochenka”. Zajęcia te miały na celu przybliżenie dzieciom poszczególnych etapów powstawania chleba oraz kształtowanie postawy poszanowania dziedzictwa kulturowego i lokalnych tradycji. Podczas warsztatów uczniowie poznali różne gatunki zbóż, młócili cepem i mielili ziarno w żarnach. Ogromną atrakcją było formowanie własnych chlebków i przygotowanie ich do pieczenia oraz wspólne ubijanie i degustacja masła. Dzieci zwiedzały gospodarstwo, oglądały dawne maszyny i urządzenia rolnicze oraz te wykorzystywane przy pieczeniu chleba. Po zwiedzaniu przyszedł czas na odpoczynek przy wspólnym ognisku. Po posiłku gospodarz zabrał uczniów na spacer przyrodniczą ścieżką edukacyjną oraz do minizoo. Niesamowita frajdę sprawiły dzieciom strzelanie z łuku, zabawa z chustą animacyjną oraz zorganizowane przez gospodarzy zawody sprawnościowe. Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał jeszcze ciepły, własnoręcznie przygotowany chlebek.

Dziękujemy firmie MODEL Opakowania w Biłgoraju za otrzymane dofinansowanie. Dzięki tej formie pomocy dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy Tereszpol miały okazję poszerzyć swoją wiedzę. Była to również doskonała okazja do zachęcenia ich do dalszego poznawania otaczającego ich świata.

  (Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol)

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.