- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Nauczyciele w szeregach WOT kształcą młode pokolenia i służą ojczyźnie

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej obecnie pełni służbę 540 nauczycieli, w tym 74 nauczycieli akademickich i 222 nauczycieli młodzieży w szkołach średnich. WOT oferuje nauczycielom możliwość rozwoju, zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności. Z drugiej strony korzysta z ich zalet, jakimi niewątpliwie są odpowiedzialność, cierpliwość i sztuka przekazywania wiedzy.

– Nauczyciele, którzy zdecydowali się łączyć pracę zawodową ze służbą wojskową, to dla mnie absolutnie wyjątkowe osoby. Imponują mi głęboką identyfikacją z misją nauczyciela, który nie tylko uczy, ale i wychowuje młode pokolenie – tak o nauczycielach służących w Wojskach Obrony Terytorialnej z okazji ich święta powiedział dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Praca nauczyciela to nie tylko zawód, ale również misja. Choć płaszczyzny działania nauczyciela i żołnierza są różne, to motywacja do wykonywania codziennych zadań w obu przypadkach płynie prosto z serca.

Jednym z wielu pedagogów w szeregach 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest st. szer. Andrzej Dyczewski z 24. batalionu lekkiej piechoty w Chełmie. Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej w Milejowie, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Milejowa, regionalista i działacz społeczny z zamiłowania.

– Zachęcam do aktywności obywatelskiej i działań na rzecz społeczności lokalnej. Wpisuje się to doskonale w hasło żołnierzy OT „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Moja praca nauczyciela jest pasją i pasją jest również działalność społeczna, w tym także działania w szeregach OT. Wszystko się ze sobą łączy i doskonale uzupełnia. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania, jako żołnierz OT bez zaangażowania, jako cywil w sprawy społeczność lokalnej – mówi szer. Dyczewski.

- Reklama -

Nauczyciele zgodnie wskazują, że w swojej pracy zawodowej wykorzystują umiejętności i wiedzę pozyskane dzięki WOT. Służba nie ogranicza ich zawodowo, a jedynie rozwija. WOT dał im możliwość służby w wojsku i jednocześnie realizowania się w pracy pedagoga w szkole.

Cieszę się, że moi uczniowie, widząc swojego nauczyciela w mundurze Wojska Polskiego, biorą przykład i wstępują w szeregi WOT. Szczerze dostrzegam sens działań i zaangażowania moich kolegów. To, że pełnimy róże funkcje, piastujemy różne stanowiska i urzędy, że mamy rodziny, nie przeszkadza nam być w formacji OT, a wręcz dopełnia nas, jako liderów swoich społeczności. Pozwala rozwijać inne kompetencje, poszarza horyzonty, uczy pokory i myślenia o drugim człowieku, by być gotowym nieść pomoc i być blisko w każdej chwili – podkreśla st. szer. Andrzej Dyczewski.

Z okazji Dnia Nauczyciela wszystkim pedagogom oraz pracownikom oświaty życzymy siły, niezłomności i mądrości w kształceniu młodych pokoleń, a nauczycielom służącym w WOT żołnierskiego szczęścia!

kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej  Brygady Obrony Terytorialnej

- Reklama -

1 komentarz
  1. Jestem przeciwny mówi

    Bardzo źle, że tacy ludzie uczą dzieci. To nie powinno mieć miejsca.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.