- Reklama -

- Reklama -

Nauczyciele „drugiej kategorii”?

- Reklama -

Dwie szkoły podstawowe w Stanisławowie i Górecku Starym w gminie Józefów są prowadzone przez stowarzyszenie. Zdaniem radnego Tadeusza Gontarza, wszystkie szkoły powinny być prowadzone przez samorząd gminy.

Reforma oświaty zbliża się wielkimi krokami. Józefowscy radni decyzje podjęli już jakiś czas temu. Przyjęty projekt zakłada przekształcenie podstawówek w Józefowie i Majdanie Nepryskim w szkoły 8-klasowe i włączenie do nich wygaszanych gimnazjów. Władze Józefowa mają również pomysł na utworzenie szkoły branżowej. Powołano nowe stowarzyszenie, które ma kierować tymi sprawami. Szkołą branżową chce kierować nowo powstałe Józefowskie Towarzystwo Oświatowe, które planuje też prowadzenie przedszkola i szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi. Docelowo od września 2019 roku stowarzyszenie zamierza również przejąć Liceum Ogólnokształcące, które ma być przekształcone w szkołę 4-letnią, i niepubliczne schronisko młodzieżowe. – Jednocześnie planujemy, że uczniowie gimnazjum w Józefowie przeniosą się z budynku liceum ogólnokształcącego, w którym teraz się uczą, do siedziby obecnej szkoły podstawowej. Natomiast w budynku LO, którego nie likwidujemy, chcemy utworzyć wielozawodową szkołę branżową I stopnia. Będzie to placówka podobna do dawnych szkół zawodowych, ale ukierunkowana na lokalny rynek pracy, a jej uczniowie będą mogli odbywać praktyki u naszych przedsiębiorców, na przykład w zakładzie produkującym meble, piekarniach czy zakładach mechanicznych – wyjaśnia burmistrz Józefowa Roman Dziura. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Józefowskie Towarzystwo Oświatowe powstało pod koniec lutego. Jego prezesem został Rafał Knap, sekretarzem Elżbieta Kolaszyńska, skarbnikiem Aleksandra Kusztykiewicz, a siedzibą stowarzyszenia jest budynek samorządowego zespołu szkół.

 Zdaniem radnego Tadeusza Gontarza, dobrym rozwiązaniem jest łączenie szkół w Majdanie Nepryskim. – Tu jest dobra sytuacja. W Józefowie jest gorszy problem, bo uczniowie z gimnazjum przejdą do budynku szkoły podstawowej. To złe rozwiązanie. Mogliby dokończyć naukę w budynku liceum. Takie cofanie się będzie dla nich krzywdzące – mówił. Dodał, że w związku z reformą oświaty należałoby doposażyć szkoły.  

Radny mówił również, że błędem jest prowadzenie przez stowarzyszenie szkół w Stanisławowie i Górecku. – Nauczyciele są traktowani jak nauczyciele drugiej kategorii. Mają zwiększone pensum. Pracują w większym wymiarze czasu pracy, mają niższe pobory. Nie mają wolnych m.in. ferii, wakacji czy przerw międzyświątecznych – mówił. Dodał, że szkoły te mają mało uczniów. Problemem jest szkoła w Górecku, skąd wielu uczniów dojeżdża do innych szkół. – My płacimy za te dojazdy. Powinniśmy płacić za dojazdy w swoich obwodach. Nie bądźmy dobrym wujkiem, bo tym sposobem te szkoły mogą upaść – mówił. Dodał, że Stowarzyszenie nie jest zobowiązane prowadzić szkołę. – Może wyjść z prowadzenia i naszym obowiązkiem jako gminy jest prowadzenie tej szkoły. W tym przypadku kuratorium nie wyrazi zgody na likwidację – podkreślał.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.