Kadius

- Reklama -

Narodowe czytanie w Biłgoraju

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju wraz ze Słuchaczami Biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku włączyła się w tą ogólnopolską akcję. Na początku zebrani obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła nieco sylwetkę nazywanego Czwartym Wieszczem Narodowym, Stanisława Wyspiańskiego. Druga część prezentacji dotyczyła historii powstania dramatu, która tak jak sama sztuka weszła do historii stając się nieodłącznym jej uzupełnieniem.

- Reklama -

Do czytania zaprosiła nas Para Prezydencka w spocie zachęcającym do wzięcia udziału w akcji. Słuchacze UTW odczytali wybrane wspólnie najważniejsze fragmenty dramatu. Usłyszeliśmy ciekawe interpretację rozmowy Pana Młodego z Panną Młodą (trza być w butach na weselu), Racheli z Poetą, oraz pierwsze zdanie dramatu Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?, a także kończące utwór słowa: Miałeś, chamie, złoty róg,/miałeś, chamie, czapkę z piór:/czapki wicher niesie,/ róg huka po lesie, /ostał ci się ino sznur,/ ostał ci się ino sznur. Na zakończenie, każdy przeczytał wylosowany przez siebie fragment Wesela, co dało wszystkim możliwość wzięcia czynnego udziału w tak ważny dla każdego Polaka wydarzeniu kulturalnym.

Spotkanie zakończyliśmy życzeniami by spotkać się w przyszłym roku, aby wspólnie czytać kolejne wielkie działa polskiej literatury

(MiPBP w Biłgoraju)

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.