- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Narodowe Czytanie w Aleksandrowie

Gmina Aleksandrów włączyła się w „Narodowe Czytanie”, które zorganizowali Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny.

- Reklama -

W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej (właśc. Maria Gabriela Janowska z domu Piotrowska). Autorka napisała ten utwór w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku, a prapremiera sztuki odbyła się już 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie i szybko zyskała popularność. Ciekawostką jest to, że filmowa adaptacja „Moralność Pani Dulskiej” z 1930 roku to pierwszy polski film dźwiękowy.

W Narodowym Czytaniu wzięli udział przedstawiciele urzędu gminy, dyrektorzy i uczniowie szkoły podstawowej. Na początek uczestnicy wysłuchali fragmentu listu jaki z tej okazji napisał Prezydent RP Andrzej Duda: – Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

- Reklama -

Następnie uczestnicy obejrzeli film „Portrety Gabrieli Zapolskiej” udostępnianego przez Lustro Biblioteki. Najważniejszym jednak momentem spotkania było czytanie wybranych scen z „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Publiczność mogła wysłuchać ciekawych interpretacji, a w rolę lektorów wcieli się: wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie Anna Ksiądz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie Dorota Lipian, pracownik Urzędu Gminy Aleksandrów Agnieszka Wasąg, nauczyciel bibliotekarz Ewa Jastrzębska, nauczycielki języka polskiego Katarzyna Otkała i Anna Kwiatkowska oraz uczniowie z klasy VII c, którzy przygotowali scenę kończącą utwór pod opieką polonistki Anny Kwiatkowskiej. Uczestnicy Narodowego Czytania w Aleksandrowie otrzymali foldery z pamiątkową pieczątką tegorocznego czytania przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP i słodkie upominki. Mogli również obejrzeć wystawę „Gabriela Zapolska i moda z przełomu XIX i XX w. ”. Na wystawie zostały zaprezentowane zbiory z aleksandrowskiej biblioteki
Spotkanie odbyło się w piknikowej atmosferze aby czerpać jak najwięcej z przyjemności z czytania, oczywiście uczestnicy pięknie pamiętali o zachowaniu rygorów sanitarnych.

Kolejne Narodowe Czytanie już za nami, ale cieszy fakt, że publiczność i czytający już dopytywali co czytamy za rok – podsumowują organizatorzy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.