Wypożyczalnia sprzętu Kołodziej-baner górny

- Reklama -

Najlepsi z wiedzy o AK

 Konkurs poprzedza ogólnopolskie uroczystości patriotyczne w Osuchach i służy podtrzymaniu zwłaszcza w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu i dumy z bohaterskiego dziedzictwa swoich przodków.

Organizatorzy, tj. Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej, PTTK Oddział w Biłgoraju, Gimnazjum w Łukowej i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, mają ogromną satysfakcję, iż pomimo ograniczenia liczby przyjmowanych uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, ciągle tak duża grupa pisze test wiedzy w znacznym stopniu wykraczający poza materiał podręcznikowy z historii. Niesłabnąca pasja uczniów i nauczycieli w pogłębianiu wiedzy o największej w Polsce bitwie partyzanckiej pod Osuchami daje gwarancję, że młode pokolenie zachowa swoją narodową tożsamość.

Poziom konkursu jest dość wysoki, wynika on też z osiemnastej edycji konkursu, która uszczegółowiła zagadnienia obowiązujące.

Gośćmi konkursu były rodziny uczestników bitwy, kombatanci, leśnicy, regionaliści, władze samorządowe gminy Łukowa. Nieliczni już żyjący uczestnicy bitwy pod Osuchami ze względów zdrowotnych nie mogli uczestniczyć w spotkaniu z młodzieżą.

- Reklama -

Po części konkursowej uczestnicy oddali hołd poległym na cmentarzu partyzanckim i udali się na krótki rajd w kierunku Krzywej Górki, który poprowadził p. Stanisław Rząd w asyście wiceprezesa biłgorajskiego PTTK i leśnika z Nadleśnictwa Józefów. Grochówkę dla uczniów i nauczycieli zasponsorowało Gimnazjum w Łukowej.

Laureatami konkursu zostali: Katarzyna Dyndał z SP w Korczowie, Marcel Buczek z Gimnazjum nr 3 w Biłgoraju i Agnieszka Maciocha z LO im. ONZ w Biłgoraju. II miejsca w swoich kategoriach zdobyli : Aleksandra Solak z SP w Korczowie, Daniel Cios z Gimnazjum w Korczowie i Konrad Koman z biłgorajskiej budowlanki. Natomiast III miejsca zajęli: Amelia Dzwolak z SP w Obszy, Daniel Ostrowski z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju i Krystian Koman z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali "Zeszyt Osuchowski" nr 14 wydany przez GOK w Łukowej, długopisy i smycze ufundowane przez starostwo, i opaski odblaskowe od Nadleśnictwa Józefów.

Laureaci otrzymają nagrody z rąk organizatorów i fundatorów tj. : władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzystów, dyrekcji lasów państwowych, organizacji kombatanckich podczas ogólnopolskich uroczystości w Osuchach 25 czerwca 2017 roku. Prawie od dwudziestu lat jest to stały punkt programu obchodów patriotyczno-religijnych w Osuchach.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.