Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Najczęściej popełniane błędy w PIT-36. Na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu

PIT-36 jest jedną z popularnych deklaracji PIT, wykorzystywanych przez coraz większe grono podatników. Związane jest to z dużą ilością osób prowadzących własne działalności gospodarcze. Jednak ze względu na samodzielność w przygotowaniu pojawiają się w nim dość często błędy. Niestety, bardzo wiele błędów jest powielanych, a podatnicy mylą się w tych samych kwestiach. Dlatego przed przystąpieniem do pracy, warto zwrócić uwagę na najczęstsze wątpliwości i pomyłki.

- Reklama -

 

10 grzechów głównych podatnika

Z analizy zgłaszanych błędów w deklaracjach podatkowych wynika, że te same błędy pojawiają się od kilku lat. Dotyczą one w większości braku skrupulatności lub czasami niewiedzy osób wypełniających formularz. Niestety, zdarzają się zarówno w zakresie deklaracji tradycyjnych (papierowych), jak i deklaracji elektronicznych (e-deklaracji). Wśród nich wymieniane są:

1. Błędny formularz.

2. Brak wskazania celu zeznania.

3. Błędny identyfikator podatkowy.

4. Niewłaściwa kolejność małżonków.

5. Nieuprawnione rozliczenie z małżonkiem.

6. Zła właściwość miejscowa i adres.

7. Błędy w zaokrągleniach.

8. Brak załączników.

9. Nieprawidłowe korzystanie z ulg i odliczeń.

10. Błędy w obliczeniach.

Na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu PIT

Biorąc pod uwagę powyższą listę, można wskazać najważniejsze zasady, których warto się trzymać przy pracy nad deklaracją PIT-36. Są to:

upewnienie się co do poprawnego wyboru formularza – w przypadku PIT-36, w szczególności wybór pomiędzy PIT-36, a PIT-37 oraz PIT-36L ;

zaznaczenie wszelkich koniecznych pól oraz miejsc, w tym celu złożenia formularza (np. złożenie zeznania lub korekta);

podanie prawidłowego identyfikatora, czyli NIP lub PESEL (nieprawidłowe jest wybranie obu opcji);

w przypadku rozliczenia wspólnie z małżonkiem należy najpierw sprawdzić, czy obie osoby kwalifikują się i spełniają warunki do takiego wyliczenia oraz mają możliwość ze skorzystania z ulg i odliczeń;

wypełniając deklarację podatkową PIT-36, należy zawsze podawać odpowiedni adres, który decyduje między innymi o prawidłowej właściwości miejscowej urzędu skarbowego. W większości przypadków będzie to adres zamieszkania, aktualny na ostatni dzień danego roku deklaracyjnego – jednak wymaga to w każdym przypadku weryfikacji indywidualnej;

w przypadku deklaracji, zawsze należy dołączyć wymagane załączniki i inne dokumenty wskazane w przepisach;

licząc zobowiązania podatkowe oraz wskazując je, należy kierować się zasadami wskazanymi w ustawie, w tym w zakresie zaokrągleń oraz obliczenia zobowiązań podatkowych po i przy uwzględnianiu ulg i zwolnień. Zawsze rekomendowane jest więc opieranie się na aktualnych przepisach i danych np. dotyczących kwoty wolnej od podatku itp.

Podsumowanie i rekomendacje

Każdorazowo przed przystąpieniem do pracy nad indywidualną deklaracją podatkową, należy zarezerwować sobie odpowiedni czas i spokój na pracę. Brak skrupulatności, pośpiech i rutyna mogą doprowadzić do poważnych w skutkach, negatywnych konsekwencji prawno-podatkowych. Osobom, które nie posiadają wiedzy i doświadczenia lub po prostu czują się niepewnie przy pracy nad drukami podatkowymi, rekomendowanym rozwiązaniem może być zwrócenie się o pomoc do specjalistów. Do zewnętrznego biura rachunkowego, doradcy lub po prostu wykorzystanie pomocy profesjonalnego oprogramowania księgowo-finansowego.

 

Mulawa wybory do 05.04.2024

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.