- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Najbardziej znana rzeka w powiecie biłgorajskim to … ?

Która rzeka na terenie powiatu biłgorajskiego jest najbardziej znana? Głosowanie trwa. Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie prosi o głos wszystkich mieszkańców. Nie tylko naszego powiatu, bo turyści też mają przecież rozeznanie. Głosować mogą wszyscy chętni, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Głosowanie e online na specjalnych kuponach. Zachęcamy!

- Reklama -

Warunkiem uczestnictwa w zabawie jest zapoznanie się z regulaminem i załącznikami oraz poprawne wypełnienie kuponu (dostępny online: ealeksandrow.pl i za pośrednictwem organizatorów na terenie poszczególnych gmin.

Każdy uczestnik może wypełnić tylko jeden kupon.

Swój głos można przesłać w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2022 roku. Regulamin i specjalny kupon dostępne pod tym linkiem:

rzeka

- Reklama -

Krótka ściągawka? Bardzo prosimy:

Tylko w samej gminie Biłgoraj jest przynajmniej kilka rzek. To rejon skoncentrowanego odpływu wód powierzchniowych z Roztocza Zachodniego (Biała Łada) i cieków wypływających z obszaru kontaktowego Roztocza i Kotliny Sandomierskiej (Czarna Łada, Bukowa, Ratwica, Osa, Braszczka i inne drobne strugi wypływające w rejonie wschodnim).
Bezpośrednio do Sanu uchodzi rzeka Bukowa, która odwadnia północno-zachodnią część omawianego obszaru. Na teren gminy wpływa ona w Korytkowie i płynie uregulowanym korytem w kierunku południowo-zachodnim (prawie równolegle do granicy).
Największą rzeką przepływającą przez gminę jest Biała Łada, która bierze swój początek na Roztoczu. Jej długość od źródeł do ujścia wynosi około 56 km, szerokość przy ujściu ~ 5 m. Biała Łada płynie prawie południkowo w kierunku Biłgoraja, dalej zmienia bieg na południowo-zachodni, wykazując charakter rzeki meandrującej.
Czarna Łada ma swój początek w rejonie Wielkiego Bagna w Puszczy Solskiej. Na teren gminy wpływa w okolicy wsi Brodziaki i płynie na zachód w kierunku Biłgoraja, tworząc meandry i zakola, przejmując prawe dopływy Ratwicę i Braszczkę. Rzeki Biała Łada i Czarna Łada łączą się w miejscowości Sól około 3 km na południowy zachód od Biłgoraja. Z połączenia Białej i Czarnej Łady powstaje Łada, która uchodzi do Tanwi w Koloni Łazory (przy granicy z powiatem janowskim).

 

Fot/info: Gmina Biłgoraj (Dolina Rzeki Czarnej Łady)

- Reklama -

4 Komentarze
 1. pol mówi

  Co za niedouczony pismak to pisał , który nie zna okolic Biłgoraja . Łada wpada do Tanwi w Łazorach , w powiecie niżańskim , a nie w Kolonii Łazory . Tam nie ma też powiatu Janowskiego do którego granic jest bardzo daleko.

 2. Janek mówi

  Łada wpływa do Tanwi w miejscowości Łazory. A to jest już powiat Nisko. Obok naszej działki. Dlatego wiem co piszę. Pozdrawiam wszystkich

 3. Xxx mówi

  Łada uchodzi do Tanwi w miejscowości Łazory (nie Koloni) przy granicy z powiatem podkarpackim ( nie janowskim!!! ) 🤦

  1. YYY mówi

   Nie ma czegoś takiego jak ” powiat podkarpacki ” …..

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.