- Reklama -

- Reklama -

Nagrodzono twórców kultury

- Reklama -

Spotkania Twórców Kultury to wieloletnia tradycja. Organizuje się je, aby pokłonić się i podziękować za działalność na polu kultury, za organizację wielu przedsięwzięć. Wyróżnienia wręczał starosta Kazimierz Paterak. – Chciałbym wam podziękować za wkład w rozwój kultury lokalnej. Zmieniają się czasy, zmienia się sytuacja, zmienia się kultura. Jednak musimy pamiętać o naszych korzeniach, o tym, co było, o tym, co jest i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom kolejnych pokoleń, przekazywać zwyczaje, bo one stanowią o nas, o naszej tożsamości – mówił starosta

Wyróżnienia otrzymali:

toyota Yaris

Gmina Aleksandrów

Agata Swacha, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Aleksandrowa "Przełazek", animator kultury, założyciel i prezes Gminnego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Aleksandrowie. Pani Agata była inicjatorką poboru krwi na terenie Gminy Aleksandrów. Dzięki jej zaangażowaniu w ubiegłym roku powstał w Aleksandrowie Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi.

 

Gmina Biłgoraj

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Dominik Róg, absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziakach i Grupy Rekonstrukcji Historycznej WIR. Pasjonat historii, regionalista, dziennikarz. Pomysłodawca, autor projektów i inicjator działań na rzecz społeczności lokalnej. Organizator Pikników Historycznych w Brodziakach oraz Spotkań z Historią w Gminie Biłgoraj. Autor publikacji "Zabrali nam dzieciństwo – wspomnienia wojenne mieszkańców podbiłgorajskich wsi" oraz "Partyzanckiej Mapy Puszczy Solskiej.

 

Miasto Biłgoraj

Zespół Tańca Współczesnego "Ada" – zespół działa w MDK już ponad dwadzieścia lat. Tworzą go trzy grupy skupiające dziewczęta w wieku od 6 do 19 lat. Nauczycielką i choreografem "ADY" jest pani Edyta Buczek. Tancerki "ADY" w ciągu roku szkolnego często prezentują się na lokalnych scenach podczas okolicznościowych uroczystości, uświetniają swymi występami imprezy organizowane przez MDK, a także biorą udział w wielu przeglądach i festiwalach tanecznych, na których zdobywają ważne nagrody i wyróżnienia.

 Anna Iskra, wieloletni dyrektor MDK w Biłgoraju, jedna z twórców i założycieli zespołu Tańca Ludowego "Tanew", aktywnie działający członek Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca "Tanew". W księgarni można znaleźć książka pani Ani pt. "Strój biłgorajski". Wcześniej udokumentowała folklor taneczny i muzyczny Biłgoraja w pozycji pt. "Biłgorajska ty ziemio". Pani Ania otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej.

 Katarzyna Linert, członek stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej w Biłgoraju. Obdarzona zaufaniem organizacji pozarządowych została Przewodniczącą Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Biłgorajskiego. Pomysłodawczyni i organizator Nocy Kultury oraz współorganizator wielu imprez na terenie powiatu, w tym festynów charytatywnych oraz inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.

Stanisława Dzikoń od lat związana z turystyką oraz Oddziałem PTTK w Biłgoraju. Kierownik Punktu Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Organizator rajdów rowerowych, pieszych oraz spływów kajakowych. Promotorka aktywnego wypoczynku oraz walorów krajoznawczych Powiatu Biłgorajskiego.

Andrzej Klucha, założyciel Stowarzyszenia Noodles Stage oraz Centrum Kultury Niezależnej Pogotowie. Wokalista w zespole Shame Yourself. Organizator koncertów muzyki niezależnej i alternatywnej. Organizator wielu koncertów i imprez charytatywnych oraz festiwali. Ostatnio Festiwal Smaków. Współorganizator Rockowiska Zwierzyniec oraz Cieszanów Rock Festiwal.

Tomasz Falandysz, dobry duch biłgorajskiej kultury, kierownik Działu Administracyjno-Technicznego Biłgorajskiego Centrum Kultury. Łączy pracę zawodową z pasją, społecznie pomagając przy wielu przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez różne stowarzyszenia z terenu powiatu.

 

Gmina Biszcza

Piotr Cichórz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy, organizator imprez kulturalnych, zaangażowany na rzecz lokalnej społeczności, współpracuje z instytucjami i organizacjami gminy. Członek Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Biszczy.

 

Gmina Frampol

Zespół folklorystyczny "Żurawina" z Korytkowa Małego. Z inicjatywy dyrektora Szkoły Podstawowej przy wsparciu nauczycieli i rodziców w październiku 2006 roku w Korytkowie Małym przy Kole Gospodyń Wiejskich powstał zespół ludowy "Żurawina". Zespół liczy 10 członków. Kierownikiem  jest Halina Iwańczyk, a oprawę muzyczną przygotowuje dyrektor MGOK we Frampolu Kazimierz Oszust. Zespół w swojej działalności kultywuje dawne obrzędy i zwyczaje polskiej wsi. Zespół "Żurawina" w swoim dorobku ma trzy własne widowiska obrzędowe: "Bądźmy sobie mili przy Świętej Wilii", "Korytkowskie zaloty" i "Herody" oraz bogaty repertuar przyśpiewek ludowych, kolęd i pastorałek. Podczas różnych uroczystości prezentuje również swoje potrawy regionalne.

 

Gmina Goraj

"Hosznianki" to zespół artystyczny założony w 1974 roku z inicjatywy Romana Górnego, miejscowego nauczyciela muzyki, który kierował tym zespołem przez 30 lat. W swoim dorobku zespół ma wiele nagród i wyróżnień w różnych przeglądach od szczebla gminnego do ogólnopolskiego. Występował wraz z Anną Malec i Kapelą Braci Bździuchów z Aleksandrowa w Kazimierzu Dolnym na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

 

Gmina Obsza

Leokadia Mucha z miejscowości Zamch od wielu lat aktywnie uczestniczy w Kole Gospodyń Wiejskich "Zamszanki", współorganizując wiele lokalnych przedsięwzięć o charakterze świeckim i kościelnym. Pani Leokadia największe sukcesy odnosi jako śpiewaczka, będąc członkinią zespołu oraz solistką. W tym roku zajęła II miejsce na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

 

Gmina Józefów 

Genowefa Surmacz jest osobą wielce oddaną kulturze ludowej, a jej domeną są pieśni i piosenki ludowe o różnym charakterze. Przez połowę swojego życia przewodniczyła Kołu Gospodyń Wiejskich w Górecku Starym, prowadząc na jego bazie ludowy zespół śpiewaczy "Górecczanki", z którym występowała na wielu festiwalach ludowych, m.in. w Przemyślu, Lublinie, Zamościu.

 

Gmina Księżpol

Zespół Folkowy "Konwalia" z Księżpola działa od 2011 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Andrzej Kusiak. Zespół chętnie uczestniczy i uświetnia głównie imprezy kulturalne na terenie gminy. Prezentował się również na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Dąbrowie k. Aleksandrowa, a także na Przeglądzie Kolęd w Biszczy czy Dożynkach Powiatowych w Potoku Górnym. Posiada bogaty i różnorodny repertuar utworów kolędy, pieśni patriotyczne i partyzanckie, a także ludowe i biesiadne.

 

Gmina Łukowa

Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV – tegoroczne zdobywczynie Baszty w Kazimierzu. Zespół działa od 1987 roku. Nazwa pochodzi od sołectwa Łukowa IV, na terenie którego zamieszkują śpiewaczki. Obecnie zespół liczy 8 osób. Śpiewają pieśni wielkopostne, kolędy, dawne pieśni kościelne oraz przyśpiewki weselne. Prezentują pieśni patriotyczne, wojskowe i legionowe oraz repertuar popularny. Część ich bogatego i różnorodnego repertuaru znaleźć można na płytach CD wydawanych przez GOK oraz w książce "Mała Ojczyzna – Łukowa – Pieśni Korzeni". Rok 2017 przyniósł śpiewaczkom Basztę – nagrodę główną kazimierskiego Festiwalu.

 

Gmina Potok Górny

Grażyna Zakrzewska z Jasiennika Starego z gminy Potok Górny. Jest nauczycielką wychowania przedszkolnego. Udziela się społecznie, pracuje z dziećmi i rodzicami. Jest reżyserem i pomysłodawcą przedstawień bajkowych z udziałem rodziców. Wspiera wiele przedsięwzięć kulturalnych na terenie gminy.

 

Gmina Tarnogród

Elżbieta Kyc prowadzi szeroką działalność z osobami niepełnosprawnymi, chorymi, zarówno na polu zawodowym jak i społecznym na terenie gminy Tarnogród oraz gmin ościennych. Jako prezes Tarnogrodzkiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, którego jest założycielką, pracuje i udziela się społecznie. Pozyskuje wsparcie na zadania publiczne – imprezy integracyjne osób niepełnosprawnych, tj. plener malarski, Festiwal Muzyczny Magiczna Nutka, Kulinarne Mistrzostwa Osób Niepełnosprawnych. Jest także współzałożycielką Tarnogrodzkiego Klubu Wolontariatu "Pomocna Dłoń".

 

Gmina Tereszpol

Kierownikiem Chóru "Oaza"jest Dorota Dobosz. Chór to ambasador kultury gminy Tereszpol aktywnie działający od 10 lat. Chórzyści zajmują się oprawą Mszy świętych, występują na dożynkach czy innych uroczystościach patriotyczno-kulturalnych. "Oaza" posiada bogaty repertuar pieśni kościelnych, ludowych i patriotycznych. Członków Chóru najbardziej cieszy to, że w ich ślady idzie młode pokolenie.

 

Gmina Turobin

Koło Gospodyń Wiejskich z Czernięcina Głównego funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. Przewodniczącą Koła jest Teresa Polska, która prowadzi także zespół śpiewaczy. Panie często same tworzą teksty piosenek i wierszy prezentowanych podczas różnych gminnych i parafialnych uroczystości. Kultywują rodzime tradycje i zwyczaje.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.