- Reklama -

- Reklama -

Nagrody pieniężne dla pracowników starostwa

- Reklama -

Zakończenie roku dla wielu pracowników „budżetówki” wiąże się z dodatkowym przypływem gotówki. Bony i talony na świąteczne zakupy, „trzynastki” czy nagrody jubileuszowe – z takimi gratyfikacjami mogą się liczyć pracownicy naszych urzędów. 

Wszystkie nagrody mają charakter uznaniowy, to znaczy, że zasady ich przyznawania, wypłacania i wysokość zależą od postanowień pracodawcy. Chyba że chodzi o trzynastki. Te bez względu na miejsce zatrudnienia dostają wszyscy pracownicy budżetówki. Nawet ci, którzy nie przepracowali pół roku w jednym miejscu. 

Mulawa podziękowania

Pracownicy Starostwa Powiatowego nie mają powodów do narzekań. Pod koniec roku otrzymali oni blisko 2 500 zł na rękę jako nagrodę. Czy efekty pracy urzędników miały na to wpływ? Nie wiadomo. Rzecznik starostwa wymienia tylko ogólną kwotę i średnią, przypadającą na każdego pracownika. – W roku 2016 nagrody dla pracowników i kierowników wydziałów w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju wyniosły średnio 2438 zł netto. Ogółem była to kwota 297 407 zł netto. Starosta, wicestarosta i etatowy członek zarządu nagród nie otrzymali – informuje Magdalena Szewczuk

To honorowe, że „szefowie” starostwa przyznali nagrody pieniężne swoim pracownikom, a nie przyznali ich sobie. Starosta Marian Tokarski (który na początku stycznia zrezygnował ze swojej funkcji) nie pogardził jednak ekwiwalentem za zaległe urlopy, który wyniósł aż 15 764 zł! Żaden z podległych mu pracowników takiego ekwiwalentu nie otrzymał. Zapewne to starosta był najbardziej zapracowaną osobą i nie miał czasu na odpoczynek. Gdyby wykorzystał przysługujący mu urlop w terminie, budżet jednostki nie zostałby uszczuplony o kolejne kilkanaście tysięcy. Przypomnijmy, że na odchodne Marian Tokarski otrzymał prawie 54 tys. odprawy emerytalnej. 

Odprawy, nagrody i ekwiwalenty to nie koniec „dofinansowań” urzędników. Każdy może liczyć także na nagrodę jubileuszową, wystarczy tylko odpowiednio długo pracować przy biurku. Po 20 latach pracy nagroda jubileuszowa wynosi 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Po 40 latach pracy to już 4-krotność miesięcznych poborów.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W 2016 roku wśród pracowników starostwa byli i tacy, którym nagroda jubileuszowa przysługiwała. – W roku ubiegłym wypłacono nagrody na kwotę 141 049 zł netto – podaje rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. – Są one wypłacane na podstawie Ustawy o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 r. – dodaje rzecznik.

 Przyznanie pracownikom dodatkowych pieniędzy nie jest jednak regułą. Są w naszym powiecie urzędy, w których nie są wypłacane nagrody. Natomiast prywatne firmy, a także instytucje i urzędy, mogą wspierać swoich pracowników kasą z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.  Pracodawca zatrudniający przynajmniej 20 osób na pełny etat powinien utworzyć taki fundusz. Wówczas dodatki pieniężne, bony, talony czy paczki finansowane są z niego. Bierze się wówczas pod uwagę sytuację życiową, rodzinną oraz materialną pracowników. Natomiast świadczenia przyznawane w związku z nadchodzącymi świętami mogą pochodzić także z własnych środków pracodawcy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.