Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Nagrody dla naszych rolników w Sitnie

- Reklama -

Jak co roku tłumy rolników przybyły do Sitna, aby uczestniczyć w corocznej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych. W tym roku odbyła się już 31. jej edycja. Jest to największa i zarazem najstarsza wystawa we wschodniej cześć Polski. Przyciąga nie tylko tłumy zwiedzających, ale i licznych wystawców.

Jak zwykle dużo emocji budzi prezentacja bydła mlecznego i mięsnego, koni, owiec i kóz, a także zwierząt futerkowych i ptactwa. Najpiękniejsze okazy otrzymują tytuł czempiona, a ich hodowcy – puchary i nagrody. W sumie około 200 hodowców pokazało blisko 1,5 tys. zwierząt. Najlepsi z nich wyjechali z Sitna z nagrodami. Ze względu na obostrzenia związane z afrykańskim pomorem świń (ASF), w tym roku nie było trzody chlewnej.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Z najnowszą ofertą maszyn i urządzeń oraz środków do produkcji rolnej do Sitna przyjeżdżają firmy z całej Polski. W tym roku odwiedzać można było stoiska około 400 wystawców. Swoją ofertę prezentowały m.in. firmy produkujące i handlujące maszynami oraz narzędziami rolniczymi. Swoje produkty wystawiły również firmy budowlane, wyposażenia budynków inwentarskich oraz oferujące nawozy, pasze i dodatki paszowe. Dla zainteresowanych były też kiermasze m.in. ogrodnicze, szkółkarskie, pszczelarskie, rzemiosła i wyrobów regionalnych, wystawę twórców ludowych oraz dwa seminaria naukowe: pszczelarskie i o uprawie orkiszu. Jednocześnie goście mieli możliwość zwiedzania ekspozycji poświęconej 40-leciu doradztwa rolniczego w Sitnie. 

Wśród nagrodzonych rolników nie zabrakło gospodarzy z naszego powiatu. W konkursie AgroLiga na szczeblu rejonowym (konkurs organizowany przez LODR Końskowola i Zespół Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie) Złoty Laur otrzymał Artur Matysiak z Zamchu (gm. Obsza). Rolnik wraz z żoną i trójką dzieci gospodaruje na 70 ha, gdzie uprawia ziemniaki, marchew, tytoń i sieje zboża. Jest to gospodarstwo rodzinne, z tradycjami. Jego dynamiczny i prężny rozwój nie byłby możliwy bez korzystania z funduszy unijnych. Dzięki zastosowaniu efektywnych technologii  i organizacji produkcji osiąga zadowalające wyniki ekonomiczne. Oprócz tytułu i pucharów Artur Matysiak otrzymał też liczne nagrody. Ich fundatorami byli: starosta biłgorajski Kazimierz Paterak, wójt gminy Obsza Andrzej Placek, Lubelska Izba Rolnicza, LODR Końskowola, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedstawiciel lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wręczył rolnikowi nagrodę z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a Grupa Azoty Puławy bon na zakup nawozów. 

W Sitnie zostały nagrodzone gospodarstwa, które wzięły udział w regionalnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Organizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowa Inspekcja Pracy. Honorowy patronat nad XV Ogólnokrajowym Konkursem Bezpieczne Gospodarstwo Rolne objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Drugie miejsce w tym konkursie zajęło gospodarstwo Józefa Grzyba z Łukowej. Trzecie natomiast zajęło gospodarstwo prowadzone przez Sławomira Okapiec z Obszy.  

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W Sitnie rozstrzygnięto także 9. edycję konkursu plastycznego "Moja wieś w Unii Europejskiej – wczoraj, dziś i jutro". Na konkurs wpłynęło 109 prac z 15 szkół województwa lubelskiego i jednej szkoły z województwa podkarpackiego. Przyznano dwa pierwsze miejsca. Jedno z nich zajęła Alicja Nizio z Zespołu Szkół w Majdanie Starym, która nagrodę główną (tablet) odebrała osobiście. Wyróżnienie w tym samym konkursie otrzymała też Kinga Rak, która jest również uczennicą szkoły w Majdanie Starym. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.