- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Naczynia Dewara i ich krótka charakterystyka

Rok 1883 przyniósł przełomowe odkrycie, które zrewolucjonizowało ówczesny przemysł. Dwaj polscy naukowcy z Krakowa uzyskali wtedy skroplony azot. Stało się to podstawą rozwoju nowoczesnej kriotechniki. Ciekły azot ma bardzo niską temperaturę. Sięga ona -196 stopni Celsjusza. Dlatego do jego przechowywania potrzebne są specjalne naczynia Dewara.

- Reklama -

Jakie jest praktyczne zastosowanie ciekłego azotu?

Dzisiaj skroplony azot jest powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Służy np. do przechowywania próbek medycznych czy obróbki metali. Stosowany jest w medycynie oraz w gastronomii.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Ciekły azot uzyskiwany jest w specjalnych laboratoriach. Potem trafia oczywiście do konkretnych lokalizacji. Jest to możliwe za sprawą specjalnych naczyń Dewara, które można znaleźć np. w ofercie sklepu internetowego

https://www.cryogenshop.pl/transportowe.

Naczynia Dewara – co warto na ich temat wiedzieć? 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Azot wrze w bardzo niskiej temperaturze niemal -196 stopni Celsjusza. Nie można jej przechowywać w zwykłych pojemnikach, bo to skończyłoby się błyskawicznym odparowaniem azotu. Tak powstały specjalne naczynia Dewara. Ich nazwa pochodzi od ich wynalazcy – sir Jamesa Dewara. Pod względem budowy i zasady działania przypominają one doskonale wszystkim znane termosy.

Jak działają popularne dewary? Naczynia tego typu zbudowane są z podwójnych, oddzielonych od siebie ścianek. W środku znajduje się próżnia techniczna o wyjątkowych właściwościach izolacyjnych. Dlatego niska temperatura panująca w zbiorniku nie wpływa na temperaturę powłoki zewnętrznej czy otoczenia. Dla bezpieczeństwa użytkowania ciekłego azotu ma to ogromne znaczenie.

Na samym początku naczynia Dewara były produkowane jedynie ze szkła. To bowiem doskonały izolator. Jest jednak delikatniejszy niż metal. Dlatego nowoczesne dewary są wykonywane ze szkła borokrzemowego, a potem umieszczane w specjalnej powłoce ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego.

Jakie praktyczne zastosowanie mają naczynia Dewara?

Dewary na co dzień wykorzystywane są do przewozu i magazynowania skroplonego azotu. Są stosowane w wielu dziedzinach przemysłu. Ich pojemność jest dość mocno zróżnicowana. Zazwyczaj wynosi od 4 do nawet 50 litrów. Są także zbiorniki konstruowane na specjalne zamówienie.

Z dewarów wyposażonych w stelaże często korzystają laboratoria badawcze. Naczynia Dewara są także wykorzystywane w wielu innych branżach np. w medycynie oraz w gastronomii. Zakupić je można bez problemu przez internet.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.