- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Na Ziemię Biłgorajską wrócili stali „mieszkańcy”

Na Równinie Biłgorajskiej pojawiły się pierwsze jerzyki: - W tym roku ptaki przyleciały nieco później, ale za kilka, kilkanaście dni niebo nad miastami i większymi wioskami wypełni się piskliwym głosem tych mega ciekawych ptaków - informuje Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. W Biłgoraju na ptaki czekają specjalne budki, a jerzyki są niezwykle pożyteczne.

- Reklama -

Jerzyk jest gatunkiem, który obecnie występuje praktycznie wyłącznie w osiedlach ludzkich, w których wysokie budynki zastępują mu szczeliny skalne będące jego pierwotnymi miejscami rozrodu. Na nielicznych stanowiskach w kraju zachowała się jednak reliktowa populacja tego gatunku związana z kompleksami leśnymi.

Na Lubelszczyźnie obserwacje „leśnych” jerzyków pochodzą głównie z terenu Puszczy Solskiej – przekazują ornitolodzy z LTO.

toyota Yaris

W Biłgoraju, w 2020 roku pojawiło się 50 budek lęgowych dla ptaków. Zakupił jest Urząd Miasta Biłgoraj. Rozmieszczenie budek zostało wybrane na podstawie wytycznych producenta i ornitologów. Czterdzieści pięć budek nadrzewnych zostało zamontowanych w miejskich parkach m.in. w Parku Nowakowskiego, Parku Solidarności, skwerze przy Placu Wolności oraz Skwerze Saskim. Budki natynkowe dla jerzyków zostały zamontowane przy szkołach i przedszkolach miejskich. Jedna z nich została zamontowana na elewacji budynku Urzędu Miasta Biłgoraja przy ul. Kościuszki 13.

Ptaki są niezwykle pożyteczne. Wystarczy zamontować budkę lęgową, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra. Jerzyki żywią się owadami. Dzięki montażowi dużej ilości budek lęgowych ptactwo powinno w dużej mierze wyeliminować komary z okolicy. Według badań naukowców jerzyk w ciągu doby potrafi zjeść nawet 20 tysięcy insektów!

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

fot: Przemysław Stachyra, LTO

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.