- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Na Ziemię Biłgorajską wrócili stali „mieszkańcy”

Na Równinie Biłgorajskiej pojawiły się pierwsze jerzyki: - W tym roku ptaki przyleciały nieco później, ale za kilka, kilkanaście dni niebo nad miastami i większymi wioskami wypełni się piskliwym głosem tych mega ciekawych ptaków - informuje Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. W Biłgoraju na ptaki czekają specjalne budki, a jerzyki są niezwykle pożyteczne.

- Reklama -

Jerzyk jest gatunkiem, który obecnie występuje praktycznie wyłącznie w osiedlach ludzkich, w których wysokie budynki zastępują mu szczeliny skalne będące jego pierwotnymi miejscami rozrodu. Na nielicznych stanowiskach w kraju zachowała się jednak reliktowa populacja tego gatunku związana z kompleksami leśnymi.

Na Lubelszczyźnie obserwacje „leśnych” jerzyków pochodzą głównie z terenu Puszczy Solskiej – przekazują ornitolodzy z LTO.

W Biłgoraju, w 2020 roku pojawiło się 50 budek lęgowych dla ptaków. Zakupił jest Urząd Miasta Biłgoraj. Rozmieszczenie budek zostało wybrane na podstawie wytycznych producenta i ornitologów. Czterdzieści pięć budek nadrzewnych zostało zamontowanych w miejskich parkach m.in. w Parku Nowakowskiego, Parku Solidarności, skwerze przy Placu Wolności oraz Skwerze Saskim. Budki natynkowe dla jerzyków zostały zamontowane przy szkołach i przedszkolach miejskich. Jedna z nich została zamontowana na elewacji budynku Urzędu Miasta Biłgoraja przy ul. Kościuszki 13.

- Reklama -

Ptaki są niezwykle pożyteczne. Wystarczy zamontować budkę lęgową, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra. Jerzyki żywią się owadami. Dzięki montażowi dużej ilości budek lęgowych ptactwo powinno w dużej mierze wyeliminować komary z okolicy. Według badań naukowców jerzyk w ciągu doby potrafi zjeść nawet 20 tysięcy insektów!

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

fot: Przemysław Stachyra, LTO

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.