- Reklama -

- Reklama -

Na wojskową nutę (FOTO)

- Reklama -

W niedzielę na scenie letniej BCK odbył się koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Koncert został zorganizowany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj oraz Biłgorajskie Centrum Kultury.
Koncertem organizatorzy chcieli upamiętnić 1050-lecie Chrztu Polski i polskiej państwowości. Nie zabrakło artystycznego spotkania z polską historią, pieśnią rycerską, patriotyczną, piosenkami legionowymi, piosenkami partyzanckimi, powstania warszawskiego, piosenką żołnierską. Przybyłych na koncert powitał Tomasz Książek. – Nasz koncert jest poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z pewnością wielu tu obecnych pamięta, jak w 1966 roku władze komunistyczne, organizując konkurencyjną w stosunku do obchodów 1000-lecia państwa polskiego, pragnęły uczynić z polski kraj ateistów. Nie przypuszczały jednak, że w 1978 roku nasz rodak Karol Wojtyła zostanie wybrany na papieża i zasiądzie na Tronie Piotrowym – mówił na wstępie. Dodał, że z pewnością wydarzenie to przebudziło Polaków i część Europy, i stało się drogowskazem w walce niepodległość. 1050-lecie Chrztu to tyle samo lat kształtowania się państwa polskiego, historii naszych wojów, rycerstwa i husarii, powstańców, żołnierzy polskiego państwa podziemnego, partyzantów Armii Krajowej. Mówił, że oni wszyscy na swych sztandarach nosili dumne hasło Bóg, Honor, Ojczyzna. Hasło, któremu zawsze zostawali wierni. Świadczy o tym m.in. – wiktoria wiedeńska czy Bitwa Warszawska. Obie te bitwy obroniły chrześcijańską europejską tożsamość i kulturę. – Dzisiaj w zagubionej multikulturowo Europie my Polacy mamy szczególne prawo głośnego przypominania, że Polska w Europie była zawsze obecna. Budowała, broniła i kształtowała ją z większym wysiłkiem niż ci, którzy dzisiaj przypisują sobie patent na europejskość – mówił. Dodał, że organizatorzy koncertem chcą również upamiętnić naszych pradziadów i naszych przodków, budowniczych Polski chrześcijańskiej, począwszy od średniowiecza aż po współczesność.
Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego swoją działalność rozpoczęła w czasie II wojny światowej, pełniąc głównie funkcje paradne, by po dwudziestu latach stać się Centralną Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego. W tym czasie doskonaliła swój profil artystyczny i wzbogacała repertuar oraz instrumentarium. W 1989 roku otrzymała nazwę: Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki. W 2004 roku została włączona w skład Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Reprezentacyjnym strojem artystów są stylizowane mundury z epoki Księstwa Warszawskiego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.