- Reklama -

- Reklama -

Na wiosnę oderwij się od telewizora!

- Reklama -

Jak odpoczywać, żeby naprawdę wypocząć? Odpowiedź na to pytanie zdaje się być łatwa, ale tylko z pozoru. Myśląc o odpoczynku, większość z nas ma przed oczami wygodną kanapę i telewizor lub ekran komputera. Jednak czy faktycznie jest to odpoczynek? Takie obrazki kojarzą się raczej z bezczynnością niż z regeneracją ciała i ducha. Żeby naprawdę odzyskać siły i nabrać energii do dalszej pracy, trzeba pozostać aktywnym w tych obszarach, którym na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele czasu. 

Osobom pracującym przydałby się po pracy odpoczynek regenerujący, czyli taki, który ma charakter czynny. Polega on na odciążeniu tych zmysłów, które wykorzystujemy podczas wykonywania codziennych obowiązków i aktywowaniu tych obszarów, którym na co dzień nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu. Celem takiego odpoczynku jest przywrócenie organizmowi równowagi psychicznej i fizycznej: uruchomienie mięśni, które przez cały dzień pozostają w spoczynku i zaangażowanie umysłu w zajęcia, które aktywują inne półkule mózgowe i skupiają się na odbieraniu innych bodźców.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Osoba, która ma pracę siedzącą, czas wolny powinna spędzać aktywnie. Wskazane jest uprawianie sportu, spacerowanie, zwiedzanie czy zajmowanie się ogrodem. Osoby, które przez cały dzień pracują w pomieszczeniach bez dostępu słońca, powinny szukać kontaktu z naturą, na przykład uprawiać jogging w parku lub jeździć na rowerze i zwiedzać swoją najbliższą okolicę. Matematycy, ekonomiści czy ogólnie osoby zajmujące się na co dzień liczeniem, sporządzaniem tabel i wykresów, powinni znaleźć czas na zajęcia, które pobudzą mózg do kreatywności – na przykład rysunek, modelarstwo, granie na instrumentach.

Przed nami coraz dłuższe wiosenne dni. Może warto je wykorzystać na regenerujący odpoczynek. Czasami nie trzeba wiele czasu ani pieniędzy aby naprawdę wypocząć. Najprostszy sposób na spędzenie wolnego czasu to z pewnością spacerowanie. Szybko dotlenimy nasz organizm i miło spędzimy czas. Warto od czasu do czasu wybrać się na marsz z kijkami (nordic walking) – w ten sposób odciążymy stawy, zwiększymy wydolność i poprawimy siłę mięśniową.

Dobrym pomysłem są też wyjazdy. Nawet te niedalekie, trwające kilka godzin wpłyną na poprawę naszego nastroju. Zawsze możemy się wybrać do ciekawych miejsc w okolicy, na przykład do parku, zoo czy lasu. Warto też śledzić na bieżąco wydarzenia kulturalne w swojej miejscowości, które często oferują ciekawe spędzenie czasu zupełnie za darmo.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.