- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Na tropie Aleksandrowa….Co tam się dzieje? (zdjęcia)

Dzieciaki w Aleksandrowie w wakacje piekły kaszę gryczaną, kisiły kapustę, prały na tarze, pasły krowy, brały udział w wykopach czy żniwach, budowały drogę z drewnianych bali. Takie atrakcje zapewniła im Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie. Po co?

- Reklama -

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie dla dzieci z Aleksandrowa i małych gości odwiedzających gminę przygotowała cykl zajęć „Na tropie Aleksandrowa”. Przez lipiec dzieci w wieku od 5 do 11 lat i grupy przedszkolne z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie bawiły się w odkrywców Aleksandrowa.

-Dzieci biorące udział w zajęciach poprzez zabawę poznawały jak wyglądało dawniej życie mieszkańców i sama wieś. Uczestnicy brali udział w różnych zabawach i grach ruchowych, plastycznych, czy teatralnych. Dzieci  piekły kaszę gryczaną, kisiły kapustę, prały na tarze, pasły krowy, brały udział w wykopach czy żniwach, budowały drogę z drewnianych bali,  uruchamiając przy tym swoją niezwykłą wyobraźnię. Była gra terenowa- poszukiwanie książek o Aleksandrowie, pantomima „Powstanie Aleksandrowa” czy gra planszowa, której planszę stanowiła podłoga sali gimnastycznej. Mali uczestnicy stworzyli także unikalną galerię, wykonując w grupach różne prac plastyczne. Tak powstały chociażby aleksandrowskie pola, las Tychec, dawne przydomowe ogródki, makieta gminy czy ogromny napis Aleksandrów mówią organizatorzy.

Biblioteka prowadziła również głośne czytanie zatytułowane „Aleksandrowskie opowieści”. Uczestnicy, co tydzień mogli posłuchać legend o Aleksandrowie i opowiadań napisanych przez mieszkańców Aleksandrowa w różnym wieku. Głośne czytanie było również połączone z zabawami nawiązującymi do usłyszanego tekstu i dyskusją. Ta forma okazała się ciekawym sposobem na poznawanie aleksandrowskiego dziedzictwa. 

Wszyscy uczestnicy wakacyjnych zajęć otrzymali upominki. Dzieci bawiąc się powoli poznawały dziedzictwo historyczne i kulturowe Aleksandrowa. Była to też okazja do przypomnienia maluchom dawnych zabaw czy wyliczanek, które kiedyś były popularne jak chociażby: kucany, chusteczka haftowana, klasy, podchody.

- Reklama -

Aleksandrowska biblioteka informuje, że do  końca wakacji wszyscy chętni mogą brać udział w zabawie online „Książki w walizce”. W każdy poniedziałek biblioteka promuje inny rodzaj powieści, a najszybsi internauci otrzymują nagrody za prawidłową odpowiedź. Kolejne propozycje to: Letni kiermasz „Książka za książkę lub uśmiech”, wystawa prac plastycznych laureatów XV edycji konkursu plastycznego „Malowane poezją” o zasięgu ogólnopolskim połączona z questem oraz konkurs „Aleksandrów”.

Wakacyjna zabawa w odkrywców Aleksandrowa podobała się maluchom.  Najbardziej cieszyły nas uśmiechnięte miny małych uczestników i zapytania, kiedy odbędą się kolejne zajęcia. Okazało się, że wspólne wyprawy do przeszłości w celu poszukiwania własnych korzeni mogą być ciekawe – mówią organizatorzy.

Współorganizatorami wakacyjnej akcji są: Urząd Gminy Aleksandrów, Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie i Koło Przyjaciół Biblioteki

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.