- Reklama -

Ludzkie szczątki na targowisku w Tarnogrodzie

W piątkowe popołudnie robotnicy kończący pracę przy przewiercie pod ulicą Targową w Tarnogrodzie trafili na ludzkie szczątki. Postępując bardzo odpowiedzialnie, szybko zawiadomili policję.

 

19 czerwca około godziny 13.30 przy ulicy Targowej w Tarnogrodzie robotnicy kończący prace polegające na przekładaniu wodociągu odnaleźli ludzkie szczątki. Postępując bardzo rozsądnie i odpowiedzialnie, nie zakopali ich z powrotem, tylko bardzo szybko zawiadomili odpowiednie służby.

– Podczas końcowych prac wykonywania przekopu robotnicy natrafili na ludzkie szczątki. Natychmiast została zawiadomiona policja – mówi Paweł Dec, burmistrz miasta Tarnogród.

Prawdopodobnie sprawę przejmie prokurator z IPN, ponieważ zachodzi duże prawdopodobieństwo, że są to szczątki z okresu II wojny światowej. Obecnie nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Dopiero na podstawie szczątków oraz znalezionych przy nich przedmiotów prokuratura stwierdzi, jak dalej potoczy się cała sprawa.

– W dalszym ciągu trwają czynności na miejscu zdarzenia z udziałem prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju oraz funkcjonariuszy biłgorajskiej oraz tarnogrodzkiej policji – opowiada Tomasz Legieć, zastępca burmistrza miasta Tarnogród.

Z naszych informacji wynika, że w piątek do godziny 18.00 na miejscu, tj. targowisku w Tarnogrodzie, dokonano odkrycia szczątek kilkunastu osób. Sprawa ta zainteresowała czytelników NOWej Gazety Biłgorajskiej, którzy snują swoje przypuszczenia: 

– Jako poszukiwacz i pasjonat historii mogę tylko przypuszczać że jest to grób zbiorowy albo ludności żydowskiej albo romskiej.W latach okupacji Tarnogrodu w obecnej “starej plebani” znajdował się niemiecki posterunek Gestapo z którego po nocach po zakończonych przesłuchaniach, wynoszono ciała więźniów i zakopywano w pobliskim ogrodzie, może to ma jakiś związek z tą mogiłą – pisze do nas mieszkaniec gminy Tarnogród. 

- Reklama -

Podobnie pisze do nas kolejny czytelnik:

–  Odnalezione szczątki ludzkie, to na pewno są zabici przez Niemców Romowie, którzy zostali pochowani na obecnym targowisku. Taką relację otrzymałem od nieżyjącego już mojego taty – twierdzi czytelnik.

Pewne jest to, że na dokładne oględziny i opinię musimy jeszcze jakiś czas poczekać.

Wojenna historia Tarnogrodu

15 września 1939 roku doszło w osadzie do potyczki żołnierzy polskich z oddziału gen. Szylinga i gen. Boruty Spiechowicza z Niemcami. Zabito pewną ilość Niemców (brak dokładnych danych), ale zginął także jeden z żołnierzy polskich, a 2 dalszych zostało rannych. Nazajutrz Niemcy zajęli i spalili część osady oraz zabili kilku Żydów (W. Depczyński 1970, s. 69). W okresie okupacji hitlerowskiej utworzono w osadzie szkołę ukraińską, w której uczył 1 nauczyciel (J. Doroszewski 1984, s. 157). 1 listopada 1942 roku Niemcy zamordowali tu około 1800 Żydów, a pozostałych popędzono do Biłgoraja. Likwidacja Żydów ciągnęła się do końca roku i objęła ogółem około 2500 mieszkańców, w tym pewną ilość Polaków. 30 czerwca 1943 roku wysiedlono ludność polską z osady w ilości około 1000 mieszkańców (W. Depczyński 1970, s. 67-69; L. Siemion 1971, s. 259-260).

Źródło: www.tarnogrod.pl

Red.

- Reklama -

- Reklama -

5 Komentarze
 1. PiotrPiotr mówi

  Był to obóz przejściowy. Przebywali tam mieszkańcy wysiedlonych miejscowości Luchów Górny i Dolny, oraz Różaniec. Ponadto rozstrzelań dokonywa no jedynie za starym cmentarzem, oraz na ulicy Tadeusza Kościuszki,oraz wzdłuż obecnej drogi wojewódzkiej 835, w kierunku Biłgoraja.

 2. Pppp. mówi

  Na targowicy znajdował się obóz przejściowy, dla ludności wysiedlonej z miejscowości Luchów Górny i Dolny, oraz Różaniec. Na pewno nie są to Żydzi. Dodam że, na obecnym stadionie, kiedyś przebywały cygańskie tabory.

 3. Obywatel mówi

  Tak czy owak teraz to cały obszar targowiska trzeba by było przeszukać np. georadarem i by było wiadomo więcej.

 4. Lukasz mówi

  A z moich relacji rodzinnych był tam zrobiony obóz koncentracyjny potwierdzony przez wiele osób potem albo byli przewożeni do innych obozów bądź zostali rozstrzelani na miejscu.

  1. PiotrPiotr mówi

   Był to obóz przejściowy. Przebywali tam mieszkańcy wysiedlonych miejscowości Luchów Górny i Dolny, oraz Różaniec. Ponadto rozstrzelań dokonywa no jedynie za starym cmentarzem, oraz na ulicy Tadeusza Kościuszki,oraz wzdłuż obecnej drogi wojewódzkiej 835, w kierunku Biłgoraja.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.