- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Na solary trzeba poczekać

- Reklama -

21 grudnia 2016 roku Zarząd Województwa Lubelskiego zatwierdził listę ocenionych wniosków oraz wybrał do dofinansowania projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, fotowoltaika, kotły na biomasę). Wśród szczęśliwców, którzy otrzymali dofinansowanie, znalazły się samorządy z powiatu biłgorajskiego.

Łącznie dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO 2014-2020) otrzymało 108 miast i gmin. Wartość wszystkich umów przekracza 462 mln zł, w tym niemal 350 mln zł stanowi wkład Unii Europejskiej. Już 22 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego podpisane zostały pierwsze umowy na dofinansowanie realizacji projektów. Wówczas umowę podpisały władze gminy Biłgoraj. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Wydawało się, że na początku roku będą ogłaszane przez gminy przetargi na to zadanie. Niestety, do tej pory żaden z samorządów takiego przetargu nie ogłosił. Jak wyjaśniał burmistrz Frampola Tadeusz Niedźwiecki, gmina musi wiedzieć, czy zadanie ma zostać potraktowane jako roboty budowlane, czy jako dostawa urządzeń. Z tego powodu żadna z gmin dotychczas nie ogłosiła przetargu, gdyż nie wie na co. – Czekamy na wyjaśnienie, bo w tej chwili jest brak jakiegoś stanowiska ze strony Urzędu Marszałkowskiego, co do ogłoszenia przetargu na zakup, montaż i instalację – mówił burmistrz, wyjaśniając, że jest znaczna różnica pomiędzy pracami budowlanymi a dostawą urządzeń. Chodzi o VAT, który może wynieść 9% albo 23%. – Urząd Marszałkowski, który będzie nas z tych środków rozliczał, nie chce jasno się wypowiedzieć, co mamy zrobić – przekazywał burmistrz Niedźwiecki. – W związku z tym wystąpiliśmy do prezesa zamówień publicznych z prośbą, z zapytaniami, czy to dochód budowlany, czy usługi. Po otrzymaniu odpowiedzi będziemy mogli ewentualnie ogłosić przetarg – wyjaśniał. – Czekamy cierpliwie, bo później może się to źle skończyć. Będziemy robili tak jak wszyscy – dodawał. Ostrożność jest więc konieczna, w przypadku jakichkolwiek nieścisłości, niezgodności z przepisami jest ryzyko nałożenia korekty finansowej w wysokości nawet 20%. 

Dodatkowo burmistrz zwrócił uwagę, że tegoroczne ceny materiał budowlanych, asfaltu czy kruszywa poszybowały znacząco do góry. Włodarz obawia się, że podobnie może być w przypadku solarów i kotłów na biomasę. – Ceny mamy przyjęte do przetargu, jednak w tej chwili nie wiemy, czy są one realne – podkreślał.

Mieszkańcy powiatu, którzy czekają na realizację tego zadania, muszą uzbroić się w cierpliwość. Inwestycja będzie realizowana, a pieniądze na nią na pewno nie przepadną. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.