- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Na powrót nocnej i świątecznej opieki do Tarnogrodu nie ma co liczyć

- Reklama -

Z dniem 1 listopada ubiegłego roku z tarnogrodzkiego szpitala zniknęła nocna i świąteczna opieka medyczna. Powód? Zbyt małe zainteresowanie. Przeciwko nowemu rozwiązaniu protestowali mieszkańcy i władze Tarnogrodu. Jednak do tej pory nic one nie dały. Kiedy zaszła zmiana na stanowisku starosty powiatowego i pojawiły się pomysły na polepszenie sytuacji biłgorajskiego szpitala, w mieszkańcach Tarnogrodu zaczęła się tlić nadzieja, że i szpital w ich miasteczku wróci do wcześniejszych praktyk. Nic bardziej mylnego, sprawa tarnogrodzkiego szpitala zdaje się być już przegrana.

O obecną sytuację tarnogrodzkiego szpitala i plany na przyszłość pytaliśmy w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Nic nowego nie usłyszeliśmy, potwierdziliśmy tylko swoje przypuszczenia, że na powrót nocnej i świątecznej opieki medycznej do Tarnogrodu nie ma już szans. – Umowa dzierżawy podpisana ze Spółką ARION w roku 2010 gwarantowała, że ARION będzie realizował świadczenia medyczne w zakresie co najmniej takim, jak świadczył je SP ZOZ w Biłgoraju w dniu podpisywania umowy dzierżawy. W dniu podpisywania umowy dzierżawy nocna i świąteczna opieka zdrowotna dla mieszkańców powiatu biłgorajskiego świadczona była przez Samodzielną Publiczną Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu Oddział Terenowy w Biłgoraju. W związku z tym działalność z zakresu świadczeń medycznych nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie jest przedmiotem umowy dzierżawy – wyjaśnia na wstępie Magdalena Szewczuk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Jak wyjaśniała nam rzeczniczka, w 2013 roku Spółka ARION przystąpiła do konkursu organizowanego przez NFZ w Lublinie i zdobyła kontrakt na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną dla naszego powiatu, którą realizuje od 2014 roku. – Po otrzymaniu informacji o zaprzestaniu działalności nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Tarnogrodzie, w listopadzie 2016 roku, zwróciliśmy się do LOW NFZ z pismem, w którym wyrażamy nasze negatywne stanowisko w tej sprawie i prosimy o pomoc – podkreśla Magdalena Szewczuk. Jednak odpowiedź zwrotna nie była pocieszająca. Oto jeden z jej fragmentów: "Miejsce udzielania świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Tarnogrodzie zostało utworzone przez świadczeniodawcę jako dodatkowe i na jego wniosek już w trakcie trwania umowy. Z uwagi na powyższe w świetle obowiązujących przepisów likwidacja opisanego dodatkowego miejsca udzielania świadczeń nie wpływa na zabezpieczenie dostępu do nich na wskazanym obszarze (powiat biłgorajski). Ponadto w ramach realizacji opisanej umowy świadczeniodawca prowadzi również wyjazdowe porady lekarskie i pielęgniarskie, w ramach których świadczenie może być udzielone w domu pacjenta".

Mulawa wybory do 05.04.2024

Dyrektor LOW NFZ w Lublinie wyraził zgodę na likwidację dodatkowego miejsca udzielania świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Tarnogrodzie z dniem 31 października 2016 r. – Poprosiliśmy też o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji Zarząd ARION Szpitale Sp. z o.o. Zarząd ARION-u udzielił odpowiedzi, z której wynika, iż ewidencja udzielanych świadczeń wskazuje na bardzo małe zainteresowanie pacjentów udzielanymi świadczeniami w Tarnogrodzie. Z tego względu Spółka ARION poinformowała o zaprzestaniu udzielania tych świadczeń w Tarnogrodzie. Umowa w dalszym ciągu obowiązuje w zakresie udzielania świadczeń w Biłgoraju – mówi Magdalena Szewczuk. – W związku z tym, że świadczenia zdrowotne finansuje LOW NFZ na podstawie prowadzonych postępowań konkursowych, powiat biłgorajski nie ma wpływu na wybór ofert, rozstrzygnięcie konkursów oraz zawarcie umów na realizację tych świadczeń – podkreśla. 

Zostaliśmy też poinformowani, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna dla mieszkańców powiatu biłgorajskiego, w tym także dla mieszkańców miasta i gminy Tarnogród, realizowana jest przez szpital w Biłgoraju. Natomiast w szpitalu w Tarnogrodzie funkcjonuje obecnie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz Dzienny Dom Opieki Medycznej, na potrzeby którego zaadaptowano i wyremontowano parter budynku. – Jeżeli chodzi o umowę dzierżawy szpitala w Biłgoraju, to jest ona realizowana także w odniesieniu do szpitala w Tarnogrodzie. Niemniej jednak Zarząd Powiatu na bieżąco jest w kontakcie z Zarządem Spółki Arion i monitoruje prawidłową realizację tej umowy – twierdzi rzeczniczka starostwa. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.