Moto Tech

- Reklama -

Na patriotyczną nutę

W III Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Turobinie, który odbył się 22 września, wzięło udział kilkudziesięciu wykonawców, w tym chóry, zespoły i soliści.

Wyrazem patriotyzmu jest między innymi popularyzacja szeroko pojętej rodzimej kultury, zaś jedną z jej form jest organizacja konkursów, przeglądów, festiwali. Podobnie w kanon piosenek patriotycznych wpisują się utwory znanych muzyków i poetów, wzniosłe i zachwycające, ale też utwory anonimowe, powstałe pod wpływem jakichś szczególnych wydarzeń, przekazywane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, pobudzające wyobraźnię, kształtujące patriotyczne postawy a czasem zabawne, wesołe, mobilizujące do działania. Zamierzeniem  organizatorów festiwalu było umożliwienie obcowania z muzyką wielbicielom piosenki patriotycznej, zarówno wykonawcom jak i słuchaczom, integracji międzypokoleniowej, skorzystania z umiejętności i doświadczenia innych wykonawców.

Festiwal rozpoczął się Mszą św. sprawowaną w kościele parafialnym pw. św. Dominika w Turobinie. Następnie zgromadzeni udali się do muszli sportowo-koncertowej, gdzie koncert dała Kapela Turobińska. Jest to wielopokoleniowy zespół instrumentalno-wokalny. Poprzez swoje występy kapela pozwala rozwijać pasje wszystkim swoim członkom. Kapela Turobińska prezentuje szeroką gamę utworów muzycznych na każdą okazję. W swoim składzie posiada wielu utalentowanych muzyków, którzy przez swoją solidną pracę za każdym razem pokazują swój talent, bawiąc publiczność. Następnie odbyły się przesłuchania konkursowe.

Jury miało trudny orzech do zgryzienia przy wyborze tych najlepszych, ponieważ poziom festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy.

W kategorii: chóry/ zespoły I miejsce wyśpiewała sobie Kapela Wujka Romana z Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce. II miejsce zajęły Kresowianki z Żabcza, z Przygranicznego Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Natomiast III miejsce przypadło zespołowi wokalnemu z Liceum ogólnokształcącego z Zespołu Szkół w Turobinie.

W kategorii soliści występ Mai Zdun zachwycił zarówno publiczność jak i Jurorów, nic więc dziwnego, że to ona została zwyciężczynią III Festiwalu piosenki patriotycznej. Miejsce II wyśpiewała sobie Wiktoria Kolano z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem, zaś ostatnie „medalowe” miejsce zajął Daniel Zdybel ze Szkoły Podstawowej w Chłaniowie.

Ponadto były też wyróżnienia dla turobińskich Iskierek, dla Karoliny Woźnicy (Szkoła Muzyczna Maestro) i Zaburzanek.

Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Łukasz Kalamon, Barbara Kołtun – Sklep odzieżowy, Jolanta Momot – Ginger Bar, Grażyna Wereska – Sklep Grosik, Marianna Tylus – Sklep odzieżowy, Barbara Dziurdzy, Dariusz Wrzyszcz, Mariola Jaworska – Zakład fryzjerski, Małgorzata Kwiecińska – Lech – Firma Bimal, Henryk Pizoń – Sklep Bazarek, Edyta Styk – Apteka Nowa, Sylwester Marczak – Firma Syl – Mar, Piotr Doliński – Firma Budokompleks, Bożena Romańska – Apteka, Mariusz Bogusz – Delikatesy Razem.

- Reklama -

Nagrody dla wyróżnionych, piękne publikacje książkowe przekazał Poseł na Sejm RP Lucjan Cichosz. Natomiast kandydat do Sejmu RP Stanisław Misztal postanowił przyznać indywidualne nagrody dla wybranych przez siebie wykonawców.

Wszyscy artyści zostali uhonorowani Dyplomami uznania oraz słodkim upominkiem ufundowanym przez Mariusza Bogusza (Delikatesy Razem z Turobina). Otrzymali także okolicznościowe statuetki. Wręczali je Wójt Gminy Turobin Andrzej Kozina wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Mrozem.

Zadbano także o poczęstunek dla występujących ale też o słodki poczęstunek dla widzów, do którego włączył się kandydat do Sejmu RP Leszek Skiba, który przybył do nas z pysznym ciastem.

Gdy jury udało się na obrady, na scenie pojawiła się Grupa Folklorystyczna “Pokolenia”.

Tego dnia w Turobinie odbyła się również akcja Honorowego oddawania krwi.

Organizatorem wydarzenia byli: wójt gminy Turobin, parafia w Turobinie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Turobinie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.