- Reklama -

- Reklama -

Od poniedziałku „Lamusowania” będzie znów otwarta

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Biłgoraju informuje, że od 4 maja 2020 roku Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ,,LAMUSOWNIA'' przy ul. Krzeszowskiej 65B w Biłgoraju będzie otwarty dla mieszkańców. Z powodu epidemii koronawirusa punkt ten był czasowo nieczynny.

- Reklama -

 

Sądząc po stanie, w jakim obecnie znajdują się otaczające nas biłgorajskie lasy, jednoznacznie stwierdzić można, że niewiele osób wie o bezpłatnej możliwości oddania śmieci do „Lamusowni”. Ta jednostka PGK znajduje się w Biłgoraju przy ul. Krzeszowskiej 65B (w kierunku Soli po lewej stronie). „Lamusownia” to idealne rozwiązanie dla mieszkańców miasta oraz gminy Biłgoraj, którzy chcą pozbyć się nadmiaru śmieci z domu czy podwórka. Zamiast wyrzucać je do lasu, mogą od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00 bezpłatnie oddać posegregowane niepotrzebne już rzeczy. „Lamusownia” czynna jest również w soboty w godzinach od 7.00 do 15.00. Odpady dostarczane przez mieszkańców (osoby prywatne) przyjmowane są tam nieodpłatne.

dig

Co można przywieźć i bezpłatnie pozostawić w „Lamusowni”? 

Odpowiedź brzmi następująco: prawie wszystko, a mianowicie w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych przyjmowane i zbierane są:

– papier i tektura 

– tworzywa sztuczne 

– szkło opakowaniowe 

– gruz budowlany 

– metale, puszki aluminiowe, stalowe 

– baterie i akumulatory 

– zużyte opony 

– wielkogabarytowe (stare meble, drzewo) 

– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. lodówki, telewizory, komputery, itp.)

– świetlówki 

– zużyty olej 

– szkło okienne 

– odzież 

– odpady niebezpieczne (opakowania po farbach, tusze, kleje, rozpuszczalniki, termometry rtęciowe, odczynniki fotograficzne, detergenty, środki ochrony roślin i oleje przepracowane) 

– odpady zielone (trawa, liście) 

- Reklama -

– styropian

Wszystkie te odpady w „Lamusowni” składane są w odrębne pojemniki, dlatego najpierw należy je posegregować!

Kto może oddać śmieci do „Lamusowni”? 

Każdy mieszkaniec Biłgoraja oraz gminy Biłgoraj, pod warunkiem, że śmieci te powstały w gospodarstwie domowym a nie w firmie.

Jakich odpadów nie pozostawimy w „Lamusowni”? 

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nie przyjmuje:

– zmieszanych odpadów komunalnych

– odpadów budowlanych, które zawierają azbest, papę, smołę itp.

– odpadów od osób prywatnych w ilościach wskazujących na pochodzenie z innego źródła niż gospodarstwo domowe (czyli firmowe)

Poniżej przedstawiamy kilka zasad regulaminowych biłgorajskiej „Lamusowni”, które przydadzą nam się, aby szybko pozostawić tam odpady: 

1.  Dostarczający odpady zobowiązany jest do ich rozładunku w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zgodnie ze wskazaniem obsługi.
2. Gruz budowlany przyjmowany będzie w workach lub luzem i rozładowany przez przekazującego w miejscu wskazanym przez obsługę.
3.  Odpady niebezpieczne w postaci płynnej muszą być przekazane w szczelnie zamkniętych opakowaniach z podaną nazwą zawartości. Odpady mogą być dostarczane pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony.
 4. Podczas przebywania na terenie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych należy bezwzględnie podporządkować się poleceniom obsługi.
W chwilach wolnych od pracy, podczas urlopu, każdy z nas chętnie chce pooddychać świeżym powietrzem w lesie. Niektórzy całymi rodzinami organizują tam wycieczki rowerowe, inni jeżdżą na rolkach, jeszcze inni spacerują lub biegają.
Nie pozwólmy, aby las zmienił się w jedno wielkie wysypisko!
Oddajmy więc nasze śmieci do „Lamusowni” przy ul. Krzeszowskiej! Aby cieszyć się czystością otaczających nas lasów, uświadamiajmy wszystkich dookoła o tej możliwości!

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.