- Reklama -

Na Krzeszowską zamiast do lasu!

Dzięki działaniom grupy Biłgoraj EKO Challenge zrobiło się głośno na temat zaśmieconych lasów w okolicy Biłgoraja. Postanowiliśmy zatem zgłębić temat, co zrobić z nadmiarem śmieci, które "produkujemy" w naszych domach?

Sądząc po stanie, w jakim obecnie znajdują się otaczające nas biłgorajskie lasy, jednoznacznie stwierdzić można, że niewiele osób wie o bezpłatnej możliwości oddania śmieci do lamusowni. Ta jednostka PGK znajduje się w Biłgoraju przy ul. Krzeszowskiej 65B (w kierunku Soli po lewej stronie). Lamusownia to idealne rozwiązanie dla mieszkańców miasta oraz gminy Biłgoraj, którzy chcą pozbyć się nadmiaru śmieci z domu czy podwórka. Zamiast wyrzucać je do lasu, mogą od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00 bezpłatnie oddać posegregowane niepotrzebne już rzeczy. Lamusownia czynna jest również w soboty w godzinach 7.00 do 15.00. Odpady dostarczane przez mieszkańców (osoby prywatne) przyjmowane są tam nieodpłatne.

dig

Co można przywieźć i bezpłatnie pozostawić w lamusowni? 

Odpowiedź brzmi następująco: prawie wszystko, a mianowicie w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych przyjmowane i zbierane są:

– papier i tektura 

– tworzywa sztuczne 

– szkło opakowaniowe 

– gruz budowlany 

– metale, puszki aluminiowe, stalowe 

– baterie i akumulatory 

– zużyte opony 

– wielkogabarytowe (stare meble, drzewo) 

– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. lodówki, telewizory, komputery, itp.)

– świetlówki 

– zużyty olej 

– szkło okienne 

– odzież 

– odpady niebezpieczne (opakowania po farbach, tusze, kleje, rozpuszczalniki, termometry rtęciowe, odczynniki fotograficzne, detergenty, środki ochrony roślin i oleje przepracowane) 

– odpady zielone (trawa, liście) 

- Reklama -

– styropian

Wszystkie te odpady w lamusowni składane są w odrębne pojemniki, dlatego najpierw należy je posegregować!

Kto może oddać śmieci do lamusowni? 

Każdy mieszkaniec Biłgoraja oraz gminy Biłgoraj, warunek jest taki, że śmieci te powstały w gospodarstwie domowym a nie w firmie.

Jakich odpadów nie pozostawimy w lamusowni? 

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nie przyjmuje:

– zmieszanych odpadów komunalnych

– odpadów budowlanych, które zawierają azbest, papę, smołę itp.

– odpadów od osób prywatnych w ilościach wskazujących na pochodzenie z innego źródła niż gospodarstwo domowe (czyli firmowe)

Na stan biłgorajskich lasów nie pozostali obojętni niektórzy mieszkańcy Biłgoraja, więc wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli sprzątać las. W akcję sprzątania lasu zaangażowało się około 20 osób z Biłgoraja. – Zebraliśmy 200 worków śmieci i 3 przyczepki. Posprzątaliśmy lasy: Krasne i las nadleśnictwa za zalewem i w stronę Edwardowa – informuje Piotr Swacha, organizator akcji sprzątania. – Nie każdy chyba wie, że istnieje coś takiego jak lamusownia, gdzie bezpłatnie można oddać śmieci zamiast pozostawiać je w lesie – dodaje oburzony członek biłgorajskiej grupy EKO Challenge.

– Podczas akcji sprzątania kilkakrotnie zaangażowaliśmy PGK do zabrania śmieci, wtedy kiedy tych worków było za dużo, aby można było je zabrać prywatnymi samochodami. Akcja rozpoczęła się 15 kwietnia i tak naprawdę trwa nadal. Chcemy wymusić na ludziach to, że zachowanie czystości w lesie jest normą –mówi Łukasz Dąbrowski. – Dodatkowo zamontowaliśmy foto pułapki, które mają na celu odstraszyć śmieciarzy – dodaje.

W biłgorajskich lasach można było znaleźć wszystko od reklamówek, przez butelki, do opon i części samochodowych. – Znaleźliśmy nawet butelki ze środkiem do sterylizacji bydła i dużo trutek na gryzonie, które są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt. Najwięcej jest jednak śmieci typu butelki po piwie i opakowania po przekąskach – informują członkowie nieformalnej grupy Biłgoraj EKO Challenge.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad regulaminowych biłgorajskiej lamusowni, które przydadzą nam się, aby szybko pozostawić tam odpady: 

1.  Dostarczający odpady zobowiązany jest do ich rozładunku w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zgodnie ze wskazaniem obsługi.
2. Gruz budowlany przyjmowany będzie w workach lub luzem i rozładowany przez przekazującego w miejscu wskazanym przez obsługę.
3.  Odpady niebezpieczne w postaci płynnej muszą być przekazane w szczelnie zamkniętych opakowaniach z podaną nazwą zawartości. Odpady mogą być dostarczane pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony.
 4. Podczas przebywania na terenie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych należy bezwzględnie podporządkować się poleceniom obsługi.
W chwilach wolnych od pracy, podczas urlopu, każdy z nas chętnie chce pooddychać świeżym powietrzem w lesie. Niektórzy całymi rodzinami organizują tam wycieczki rowerowe, inni jeżdżą na rolkach, jeszcze inni spacerują lub biegają.
Nie pozwólmy, aby las zmienił się w jedno wielkie wysypisko!
Oddajmy więc nasze śmieci do lamusowni na ul. Krzeszowskiej! Aby cieszyć się czystością otaczających nas lasów, uświadamiajmy wszystkich dookoła o tej możliwości!

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.