- Reklama -

- Reklama -

Na czym polega doradztwo personalne i kiedy warto skorzystać z usług firmy HR?

Jeszcze zanim powstanie firma, powinna być wizja, co do jej działalności i dalszego rozwoju. Później powinni pojawić się ludzie, a wraz z nimi kompetencje, kreatywność, otwartość oraz chęć rozwoju. To oni stanowią siłę napędową organizacji. Pracodawca zatem chciałby dotrzeć do ludzi z potencjałem. Coraz częściej wtedy sięga po pomóc doradcy personalnego. Kto to taki i jakie usługi świadczy?

- Reklama -

Wystarczy jeden doradca

Doradca personalny może występować jako indywidualna osoba wspomagająca różnych pracodawców lub jako specjalista zatrudniony w agencji doradztwa personalnego. Co to jest doradztwo personalne? Najogólniej, taki doradca dzięki swojej znajomości rynku pracy zarówno ogólnie, jak i w odniesieniu do specyficznych branż, może służyć wsparciem w różnych obszarach. Może to być wsparcie w procesie rekrutacyjnym, szczególnie jeśli proces ten dotyczy znalezienia osoby o specjalistycznych umiejętnościach i wiedzy. Może to być również wsparcie przy prowadzeniu szkoleń skoncentrowanych na zatrzymaniu pracownika, odpowiedniej motywacji, integracji i komunikacji w zespole.

Doradca świadczy też usługi polegające na doradzaniu, w jaki sposób optymalnie zarządzać zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Przeanalizuje sytuację w firmie, wprowadzi rozwiązania usprawniające pracę, będzie mediatorem w konfliktach i nieporozumieniach, stworzy system wynagradzania i motywowania. To niektóre z jego zadań, ale wszystko tak naprawdę zależy od doświadczenia i specjalizacji danego doradcy. Od tej jednej osoby zależy bardzo dużo w naszej firmie, dlatego powinna to być osoba, która na bieżąco analizuje rynek pracy, pojmuje specyfikę danego stanowiska, ale też cechuje ją empatia i intuicja w relacjach z pracodawcą oraz jego oczekiwaniami. Cechy te istotne są również w kontakcie z pracownikami, którzy nie tylko mają wykonywać swoje zadania, ale również mają prawo do wyrażania swoich spostrzeżeń i potrzeb.

- Reklama -

Doradztwo personalne – czy warto skorzystać z tego typu usług?

W jakich sytuacjach doradztwo HR będzie w naszej firmie pomocne? Kiedy poszukujemy nowego pracownika, który ma mieć określone cechy. Będzie to dla firmy na pewno oszczędność czasu, ale okazja do dostępu do szerokiego grona kandydatów, bo doradca personalny nie tylko dysponuje dużą bazą kandydatów, ale też ma swoje techniki dotarcia do odpowiednich osób. Jeśli mamy zapotrzebowanie na szkolenia dla pracowników, doradca HR również się tego podejmie, podobnie jak działań rozwijających poszczególne obszary w firmie. Zbada zapotrzebowania pracowników, w razie potrzeby awansuje lub przeniesie pracownika do takiego działu, w którym będzie on mógł efektywniej realizować swój potencjał.

Współpraca z doradcą personalnym opiera się na umowie na konkretny zakres usług, a ta zawsze zawiera w sobie zapis dotyczący gwarancji. Dzięki temu, jako pracodawcy, możemy liczyć na wysoki standard usług i ostateczny sukces, bo stanowi on również wizytówkę doradcy HR.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.