Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Na chwałę Maryi (FOTO)

- Reklama -

Jeszcze kilka miesięcy temu Festiwal Pieśni Maryjnej miał się nie odbyć ze względu na przejście w stan emerytalny organizatora ks. kan. Tadeusza Sochana. Udało się jednak zorganizować festiwal pożegnalny, jednak nie ostatni. Tradycja będzie kontynuowana, a ks. Sochan będzie zawsze gościem honorowym.
W niedzielę (7 sierpnia) w Amfiteatrze Dąbrowa (Aleksandrów) odbył się XXI Festiwal Pieśni Maryjnej. Rozpoczął się Mszą św. sprawowaną przez ks. Tadeusza Sochana, proboszcza parafii w Górecku Kościelnym, oraz ks. Andrzeja Niedużaka. W tym roku miał on wyjątkowy charakter. Za tydzień ks. Tadeusz Sochan przechodzi na zasłużoną emeryturę.
Festiwal, jak co roku, był niezwykłym doznaniem artystycznym. Jednak miał również elementy sentymentalne. Na każdym kroku dziękowano ks. Sochanowi za wieloletnią pracę w Górecku jak również poświęcenie się przy organizacji festiwali, a tym samym sławienie naszego regionu w całym kraju.
– Jestem bardzo wdzięczny, że festiwal został zorganizowany – mówił wzruszony ks. Tadeusz Sochan. Dziękował organizatorom, sponsorom i osobom indywidualnym, wszystkim, którzy festiwal wsparli. Dziękował również władzom samorządowym oraz zespołom, które chętnie brały udział w festiwalach. – Śpiewajmy na chwałę Maryi. Pielęgnujmy tę naszą polską pieśń ludową. Festiwal żyje w waszych sercach i to wyraz życzliwości do mnie – mówił.
Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał wójt gm. Aleksandrów Józef Biały. – Księże proboszczu, my dziękujemy tobie za to, że festiwal przetrwał tak długi okres. Ksiądz odchodzi na zasłużoną emeryturę i myślał, że festiwalu już nie będzie. Kiedyś u starosty mówimy, że nie może się tak skończyć. Ksiądz to wielki człowiek, wielki miłośnik kultury ludowej, maryjnej. Tadeusz Sochan to rozpoczął, a my nie mogliśmy tego zmarnować. To musi trwać – mówił wójt. Wyraził nadzieję, że zawsze będzie dużo ludzi dobrej woli, starających się, aby festiwal odbył się. Zapewnił, że ks. Sochan na każdym festiwalu będzie gościem honorowym. Dodał, że niekiedy życie przynosi trudne rozwiązania, jednak trzeba umieć z nich znaleźć wyjście. – Gdzie my się pocieszymy? Gdzie my się spotkamy z tą kulturą i Maryją, i ks. Sochanem. Nie jest sztuką się dzielić, a łączyć. Musimy to robić, bo robimy to dla naszych najbliższych. Dziękujemy Bogu i Maryi. Jest pewne, że następny festiwal będzie w przyszłym roku – zapewniał włodarz gminy.
Starosta Marian Tokarski przypomniał, że festiwal trwa nieprzerwanie od 1996 roku. Pierwszy na Ziemi Biłgorajskiej odbył się w 2000 roku. Początkowo odbywał się w Górecku Kościelnym, następnie w Aleksandrowie na polanie Dąbrowa. – Festiwal przez ten czas się rozwijał i gromadził coraz to więcej uczestników, pobudzał zespoły artystyczne ludowe, aktywizował te istniejące. Tym festiwalem jest zainteresowana młodzież. To jest piękna idea. Za ten wspaniały czyn serdecznie dziękuję. Dziękuję za trud, poświęcenie, organizację coroczną festiwalu – mówił. Dodał, że do tego miejsca ludzie przyjeżdżali z różnych stron. Rozsławiali oni to miejsce i Ziemię Biłgorajską. – Nisko się kłaniam i dziękuję – dodał. Podkreślił, że Zarząd Powiatu ks. Sochana darzy wielkim zaufaniem i szacunkiem. Życzył, aby Maryja upraszała Jezusa o zdrowie i siły na dalszy okres życia.
Wzruszony ks. Sochan mówił, że te słowa są dla niego niezwykle ważne, bo dodają mu sił do przyszłej pracy. Ksiądz w Górecku Kościelnym będzie tylko tydzień. Następnie będzie pracował, na ile starczy mu sił, w Tomaszowie Lubelskim w parafii św. Józefa. – Serce moje zawsze tu pozostanie, ponieważ 17 lat służyłem temu ludowi z całego serca. Nikomu złego słowa nigdy nie powiedziałem. Zawsze starałem się budować dobro, piękno, prawdę – stwierdził. Mówił, że starał się odnosić z życzliwością do każdego człowieka. – W sercu pozostaję czysty, ponieważ nikogo nie skrzywdziłem, a na ile mogłem, starałem się pomóc – mówił. Podkreślił, że festiwal to jego pasja, ponieważ ma wykształcenie muzyczne. Poprzez jego organizację chciał, aby ludzie, którzy kochają muzykę, mieli okazję pokazać swój dorobek. artystyczny. – Wszystkim serdecznie dziękuję, a moim darem niech będzie Boże błogosławieństwo – mówił ks. Tadeusz Sochan.
Przed publicznością wystąpiło 30 zespołów z całego regionu. Na scenie zaprezentowali się: Zespół Śpiewaczy „Górecczanki” – Górecko Stare, Zespół Śpiewaczy „Jutrzenka” – Ciotusza Nowa, Zespół Śpiewaczy „Zagórzanki” – Łuszczacz, Zespół Wokalno-Instrumentalny „Złoty Wiek” – Biłgoraj, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy” – Aleksandrów, Zespół Wokalno – Instrumentalny ZNP „Belferki” – Biłgoraj, Zespół Śpiewaczy „Kalina” – Ruda Wołoska, Zespół Śpiewaczy „Czerwone Korale” – Zawada, Zespół Artystyczny „Retrospekcje” – Biłgoraj, Zespół Śpiewaczy „Tarnina” – Tarnoszyn, Kameralny Chór „Konsonans” – Łabunie, Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” – Gromada, Chór Parafialny „Jaśmin” – Rzeplin, Chór „Stanislaus” – Parafia Górecko Kościelne, Zespół Śpiewaczy „Polne Kwiaty” – Dyle, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Wesołe Gosposie” – Kolonia Sitaniec, Chór „Arion” – Świdnik, Zespół Folklorystyczny „Wójtowianie” – Krasnobród, Zespół Śpiewaczy Klubu Seniora „Złota Jesień” – Biłgoraj, Zespół „Wierszczyckie Echo” – Wierszczyca, Zespół Śpiewaczy „Grabowiczanki” – Grabowica, Zespół Wokalny „Canto” – Stery Zamość, Zespół Śpiewaczy „Ogrodniczki” – Łabuńki Pierwsze, Zespół Śpiewaczy „Babeczki w Kropeczki” – Bondyrz, Klub Seniora „Radosna Przystań, Zespół Śpiewaczy „Udryczanki” – Udrycze, Zespół Śpiewaczy „Lawenda” z Telatyna, Zespół Artystyczny „Sonata” z Tomaszowa Lubelskiego.
Każdy zespół wykonał dwa utwory. Jeden o tematyce religijnej związany z Maryją, natomiast drugi to ulubiona piosenka zespołu, która była dedykowana ks. Tadeuszowi Sochanowi. – Pokazałeś nam, którymi mamy iść drogami, aby miłość była między nami. Niech twe kapłańskie powołanie w drodze nigdy nie ustanie. Niech święty we wszystkim ci pomoże, ze szczerego serca życzą tobie Zagórzanki. Szczęść Boże” – mówił ze sceny zespół Zagórzanki. Takich podziękowań za kapłaństwo księdza oraz za wieloletnią organizację festiwalu było tego dnia wiele.
W tym roku nie było jury. Zespołu oceniały się nawzajem. Każdy zespół miał kartę oceny. Należało wytypować trzy najlepsze zespoły, przyznając im 3, 2 i 1 punkt. Zespoły nie mogły głosować na siebie. Każdy zespół otrzymał gratyfikację finansową za występ od swojego sponsora. Wyniki festiwalu przedstawiają się następująco: I miejsce – Chór „Arion” ze Świdnika, II miejsce – Zespół „Zagórzanki” z Łuszczacza, III miejsce – Zespół „Wójtowianie” z Krasnobrodu.
Po przesłuchaniach konkursowych na scenie odbył się koncert „Od Straussa do Presleya”. Zaprezentowane zostały największe hity muzyki rozrywkowej i klasycznej. Wystąpili: Małgorzata Rapa, Kamila Lendzion, Mariusz Adam Ruta, Kordian Kacperski.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.