- Reklama -

- Reklama -

Muzyka ludowa rozbrzmiała w Goraju

Po raz czwarty w gminie Goraj odbył się Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec. Wydarzenie miało miejsce 20 maja w Jędrzejówce, czyli tam, gdzie żyła i tworzyła śpiewaczka.

- Reklama -

 

 

Anna Malec to ludowa śpiewaczka ur. 6 września 1910 roku w Chłopkowie. W późniejszym okresie życia zamieszkała w Jędrzejówce. Jedna z najbardziej znanych lubelskich śpiewaczek ludowych. Ukończyła cztery klasy szkoły podstawowej. Od najmłodszych lat bardzo lubiła śpiewać.

Prawie cały swój repertuar przejęła od matki i starszych kobiet, wiele piosenek tworzyła sama. Śpiewała pieśni: weselne, religijne, przyśpiewki oraz tak zwane pieśni polne. Śpiewała dla siebie, dla ludzi, na dożynkach, odpustach, urzekając słuchaczy charakterystycznym, mocnym głosem o czystej barwie. Znawcy folkloru i etnografowie dostrzegli i docenili kunszt muzyczny Anny Malec i utrwalili jej dorobek artystyczny w licznych dokumentacjach. Jej piosenki zostały nagrane przez Redakcję Muzyki Ludowej Polskiego Radia, Akademię Muzyczną i sekcję folklorystyczną Instytutu Sztuki Państwowej Akademii Nauk.

Anna Malec wiele razy występowała na Kazimierskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz na Zamku Królewskim w Warszawie, a także wraz z kapelą braci „Bździuchów”. Była laureatką I Nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 1969 oraz 1972. Jej utwór „Piejo kury piejo…” wykonywany przez Grzegorza Ciechowskiego trafił na pierwsze miejsca list przebojów. Za swoją twórczość została uhonorowana nagrodą Oskara Kolberga. Zmarła w 1991 roku w wieku 80 lat.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W tym roku odbyła się już czwarta edycja Festiwalu, który z roku na rok angażuje coraz więcej osób i coraz więcej towarzyszy mu wydarzeń. Na scenie zaprezentowało się 8 zespołów i 6 solistów. Miał miejsce również występ Gminnej Orkiestry Dętej z Goraja, koncert Orkiestry Tanecznej „Bonanza” oraz Kapeli Ludowej „Cyja” z Bychawy.

Festiwal odbył się w ramach projektu „Ej za stodołą ścieżka – Muzyczny rok obrzędowy Roztocza Gorajskiego” realizowanego przez GOK w Goraju, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna 2018.

Organizatorem imprezy byli: Wójt Gminy Goraj, Przewodniczący Rady Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.