- Reklama -

Muzyka do serca

9 i 10 czerwca 2018 roku odbywały się niezwykłe wydarzenia w gminie Goraj. W sobotę można było skorzystać z warsztatów śpiewaczych w Gilowie, a w niedzielę można było włączyć się we wspólne śpiewanie pieśni ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa przed Mszą św. odpustową. Wieczorem w Kondratach odbyła się potańcówka „w starym stylu”.

Podczas sobotnich warsztatów prowadzonych przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie (współorganizatorów projektu) śpiewano tradycyjne pieśni do Najświętszego Serca Pana Jezusa „po staremu”, czyli w dawnej miejscowej melodii. W warsztatach uczestniczyli pasjonaci muzyki tradycyjnej z Warszawy, Lublina i okolicznych miejscowości. W dniu odpustu, tuż przed Mszą świętą odpustową w kościele w Gilowie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni ku czci NSPJ. W śpiewanie mógł włączyć się każdy. Dla chętnych były dostępne śpiewniki.

- Reklama -

Wieczorem 10 czerwca w Kondratach (parafia Gilów) odbyła się potańcówka odpustowa. Na potańcówce nie zabrakło muzyki tradycyjnej, którą wykonywała Gminna Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Bornego z Podzamcza z Lublina oraz Jadwiga Skoczylas z Kondratów i Stanisław Kowalik z Huty Turobińskiej.

Wydarzenia odbyły się w ramach projektu „Ej za stodołą ścieżka – Muzyczny rok obrzędowy Roztocza Gorajskiego”, realizowanego przez GOK Goraj i Towarzystwo dla natury i Człowieka w Lublinie, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna 2018.

W organizację wydarzeń włączyli się również mieszkańcy Kondratów (porządkując miejsce potańcówki i przygotowując pyszne wypieki) ks. proboszcz i parafia pw. NSPJ w Gilowie oraz sołectwo Gilów i Kondraty.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.