- Reklama -

Modelowy piknik z aleksandrowskim dziedzictwem

Dzieci z Aleksandrowa, tworząc barwny ludowy korowód, wzięły udział 6 czerwca w podsumowaniu, realizowanego od marca do czerwca przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie, projektu "KOLOROWA SZTUKA LUDOWA. Odkrywamy – uczymy się – tworzymy" pod patronatem honorowym Wójta Gminy Aleksandrów. Został on dofinansowany przez Firmę Model Opakowania Sp. z o.o. z siedzibą w Biłgoraju w kwocie 2000 złotych.

Głównym jego celem było wspieranie dzieci i młodzieży w rozwijaniu ich talentów i zainteresowań poprzez kontakt ze sztuką ludową oraz założenie koła fotograficzno-filmowego, a także organizacja amatorskiego studia fotograficznego. Przedszkolaki, dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna, łącznie ponad 200 uczestników wzięło udział w różnych warsztatach i zajęciach prowadzonych przez twórców ludowych z Aleksandrowa. Maluchy miały również możliwość, uczestnicząc w wyjazdach do Biłgoraja, zwiedzenia Zagrody Sitarskiej i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Dzięki wsparciu Firmy Model powstało także w bibliotece amatorskie studio fotograficzne.

W pikniku z aleksandrowskim dziedzictwem – imprezie podsumowującej projekt – uczestniczyły dzieci z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie (grupy pięciolatków i sześciolatków) oraz z klas I- III ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie pod opieką swoich wychowawczyń. Gośćmi honorowymi były panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie Czwartym: Wacława Kaczorowska, Leokadia Kręt, Anna Maciocha i Maria Paluch. Na początku  spotkania został podsumowany projekt „Kolorowa Sztuka Ludowa”. Potem dzieci wysłuchały głośnego czytania „Drzewa krasnalowego” z cyklu „Księgi roztoczańskich krasnali” Lusi Ogińskiej w wykonaniu przewodniczącej Kół Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie Leokadii Kręt. Następnie panie ciekawie opowiadały maluchom, czym zajmują się Koła Gospodyń Wiejskich. Poszczególne grupy klasowe prezentowały także przygotowane przez siebie pod opieką wychowawczyń wierszyki i piosenki o Aleksandrowie. Kolejnym punktem programu były zabawy na ludową nutę przygotowane przez Koło Przyjaciół Biblioteki. Dzieciaki między innymi uczyły się kujawiaka, brały udział w konkursie na najgłośniejszy aleksandrowski okrzyk.

- Reklama -

W trakcie imprezy został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pn. „Aleksandrów – mój dom rodzinny.” Był on przeznaczony dla przedszkolaków (grup pięciolatków i sześciolatków) oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Na konkurs wpłynęły 152 prace. Komisja uznała, że nagrody główne otrzymują wszyscy uczestnicy za ciekawe i pomysłowe prace. Dzieci odebrały pamiątkowe dyplomy i upominki. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie podczas tej imprezy. Maluchy rysowały i malowały: zabytki, szkoły, przedszkola, własne domy, rodzinę, prace polowe, czyli Aleksandrów widziany z różnej perspektywy. Konkurs pokazał, że dzieci mają wspaniałą wyobraźnię plastyczną i szacunek dla swojej malej ojczyzny. Aleksandrów widziany oczami dzieci można będzie jeszcze oglądać na wystawie w aleksandrowskiej bibliotece do końca sierpnia.

Podczas pikniku została także otwarta wystawa fotografii „Ludowe inspiracje i książki o Roztoczu”. Ekspozycja prezentująca ponad dwadzieścia prac to efekt kreatywności młodzieży gimnazjalnej (uczestniczek projektu). Młodzi ludzie wpadli na pomysł promowania książek o naszym regionie poprzez odniesienie do ludowości.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.