- Reklama -

Modelowa hipoterapia

Hipoterapia to działanie mające na celu przywracanie zdrowia i sprawności, jest to metoda rehabilitacji ruchowej na bazie neurofizjologii, prowadzona przy udziale konia.

 Dzięki firmie Model Opakowania sp. z o.o. uczniowie ZSS w Biłgoraju mogli skorzystać z tej formy rehabilitacji oraz cieszyć się z obcowania ze zwierzętami. W czerwcu zakończyła się realizacja projektu polegającego na uczestnictwie uczniów w zajęciach z hipoterapii. Projekt ten realizował Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju we współpracy z firmą Model Opakowania. Zajęcia odbywały się w stadninie koni w miejscowości Budziarze (gm. Biszcza). Terapię i zajęcia przeprowadzili Józef Kuliński oraz Agnieszka Buła ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Biskiej.

- Reklama -

– W trakcie hipoterapii do dyspozycji mieliśmy cztery konie, ćwiczenia na koniu pozwalały naszym uczniom utrzymywać prawidłową postawę ciała, poprawiły pracę stawów i mięśni. Dzieci pobudzały zmysły poprzez dotykanie sierści, głaskanie, wsłuchiwanie się w wydawane przez konia odgłosy. Uczyły się również pielęgnować te zwierzęta. Zabiegi pielęgnacyjne i nauka siodłania były tylko wstępem do najbardziej emocjonującego momentu, którym była jazda na koniu – mówi koordynator projektu Aneta Jonczak, nauczyciel ZSS w Biłgoraju.

Podczas zajęć każdy uczeń traktowany był indywidualnie, a program terapii dostosowany był do jego możliwości.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.