- Reklama -

Można się kąpać

Sezon urlopowy właśnie na dobre się rozpoczął, a wysokie temperatury zachęcają do spędzania wolnego czasu nad wodą. Czy kąpiel w zalewie będzie dla nas bezpieczna? – pytają czytelnicy.

- Reklama -

Mamy dla nich dobrą wiadomość. Można się kąpać we wszystkich zbiornikach nadzorowanych przez sanepid. Dotyczy to zalewu Bojary w Biłgoraju, zalewu we Frampolu, zbiornika wodnego Biszcza-Żary i zalewu w Józefowie. – Wszystkie miejsca wykorzystywane do kąpieli są dopuszczone. Badania próbek wody wypadły pomyślnie – informuje Joanna Sarzyńska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Biłgoraju. Jak dodaje, każdy administrator miejsca wykorzystywanego do kąpieli, musi jeszcze co najmniej raz w sezonie zbadać jakość wody w akwenie. Pierwszy raz następuje to dwa tygodnie przed otwarciem sezonu kąpieliskowego. Należy na bieżąco monitorować stan wody, a w każdej sytuacji, kiedy zachodzi podejrzenie pogorszenia jej stanu, należy ponownie zbadać jej jakość. – Jak pokazują poprzednie lata, sytuacja bywa zmienna, gdyż często występuje u nas zakwit sinic. Komunikaty o jakości wody są publikowane na naszych stronach internetowych i są ogólnie dostępne. Póki co można się bezpiecznie kąpać – dodaje rzecznik sanepidu. 

Stan wody w innych akwenach możemy na bieżąco monitorować na stronie "Serwis kąpieliskowy" Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W pozostałych zbiornikach, w których jakość wody nie jest kontrolowana, można się kąpać, ale na własną odpowiedzialność. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.