Młodzież w Różańcu złożyła hołd Patronowi i Żołnierzom Niezłomnym

12 marca br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa obchodzono Dzień Patrona. Z tej okazji odbył się apel słowno-muzyczny i XXIII Konkurs o Patronie, największym przywódcy polskiego ruchu ludowego i wybitnym mężu stanu.

Wincenty Witos to człowiek zawdzięczający wszystko wyłącznie sobie, swoim zdolnościom i własnej pracowitości (klasyczny self-made man). Dzięki talentowi i ciężkiej pracy przeszedł drogę od oracza i drwala na szczyty władzy. Trzykrotnie był premierem. Obrońca demokracji i konstytucji w czasie autorytarnych rządów sanacji jest jednym z sześciu „ojców niepodległości”. Stał się więźniem sumienia skazanym przez obóz sanacyjny na więzienie. Do tej pory nie skasowano tego wyroku i 75 lat po śmierci musi toczyć z Piłsudskim i jego współczesnymi zwolennikami walkę o rząd dusz Polaków. Miarą wielkości Witosa jest fakt, że jego myśli były najczęściej cytowane przez prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża św. Jana Pawła II.

Młodzież przypomniała w apelu, że Witos nie zgodził się na współpracę z okupantem niemieckim, a po wojnie z okupantem sowieckim. Podobnie jak żołnierze Polski Podziemnej, którzy najpierw walczyli z Niemcami, a później z sowietami i ich polskimi sługami.

Dla uczczenia bohaterów odbył się również IV konkurs o Żołnierzach Niezłomnych – Wyklętych. Razem z apelem konkurs był najlepszą lekcją patriotyzmu, która zjednoczyła całą społeczność szkoły wokół naszych najcenniejszych wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział prawie 100 uczniów. W konkursie o Wincentym Witosie największą wiedzą wykazał się Szymon Wielgosz z kl. II TMRiA, w konkursie o Żołnierzach Niezłomnych – Wyklętych Hubert Socha z kl. III TMRiA. Dla wszystkich laureatów cenne nagrody w postaci książek, pucharów, tabletów i innego sprzętu elektronicznego ufundowali sponsorzy: Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, prof. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, prof. Tomasz Panfil, naczelnik IPN Oddział Lublin, Krzysztof Bednarz, prezes Grupy Azoty Puławy S.A., Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

Organizatorzy, młodzież z Koła Historycznego z opiekunem Marianem Kucharczukiem i wszyscy uczestnicy pragną szlachetnym darczyńcom podziękować serdecznym „Bóg zapłać!”.

Marian Kucharczuk

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.