- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Młodzież w Różańcu złożyła hołd Patronowi i Żołnierzom Niezłomnym

12 marca br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa obchodzono Dzień Patrona. Z tej okazji odbył się apel słowno-muzyczny i XXIII Konkurs o Patronie, największym przywódcy polskiego ruchu ludowego i wybitnym mężu stanu.

- Reklama -

Wincenty Witos to człowiek zawdzięczający wszystko wyłącznie sobie, swoim zdolnościom i własnej pracowitości (klasyczny self-made man). Dzięki talentowi i ciężkiej pracy przeszedł drogę od oracza i drwala na szczyty władzy. Trzykrotnie był premierem. Obrońca demokracji i konstytucji w czasie autorytarnych rządów sanacji jest jednym z sześciu „ojców niepodległości”. Stał się więźniem sumienia skazanym przez obóz sanacyjny na więzienie. Do tej pory nie skasowano tego wyroku i 75 lat po śmierci musi toczyć z Piłsudskim i jego współczesnymi zwolennikami walkę o rząd dusz Polaków. Miarą wielkości Witosa jest fakt, że jego myśli były najczęściej cytowane przez prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża św. Jana Pawła II.

Młodzież przypomniała w apelu, że Witos nie zgodził się na współpracę z okupantem niemieckim, a po wojnie z okupantem sowieckim. Podobnie jak żołnierze Polski Podziemnej, którzy najpierw walczyli z Niemcami, a później z sowietami i ich polskimi sługami.

toyota Yaris

Dla uczczenia bohaterów odbył się również IV konkurs o Żołnierzach Niezłomnych – Wyklętych. Razem z apelem konkurs był najlepszą lekcją patriotyzmu, która zjednoczyła całą społeczność szkoły wokół naszych najcenniejszych wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział prawie 100 uczniów. W konkursie o Wincentym Witosie największą wiedzą wykazał się Szymon Wielgosz z kl. II TMRiA, w konkursie o Żołnierzach Niezłomnych – Wyklętych Hubert Socha z kl. III TMRiA. Dla wszystkich laureatów cenne nagrody w postaci książek, pucharów, tabletów i innego sprzętu elektronicznego ufundowali sponsorzy: Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, prof. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, prof. Tomasz Panfil, naczelnik IPN Oddział Lublin, Krzysztof Bednarz, prezes Grupy Azoty Puławy S.A., Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Organizatorzy, młodzież z Koła Historycznego z opiekunem Marianem Kucharczukiem i wszyscy uczestnicy pragną szlachetnym darczyńcom podziękować serdecznym „Bóg zapłać!”.

Marian Kucharczuk

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.