- Reklama -

- Reklama -

Młodzież przejmie władzę w gminie?

Młodzież z Korczowa przejmie władzę w gminie Biłgoraj? Może wcale nie będzie gorzej? Młodzi mieszkańcy odwiedzili gminę i poznawali mechanizmy i narzędzia, którymi kieruje się samorząd lokalny, żeby wysłuchać głosów mieszkańców swojej gminy.

- Reklama -

Joanna Szkutnik – inspektor ds. Kultury, Sportu i Turystyki przedstawiła młodzieży niektóre formy partycypacji obywatelskiej podejmowane przez mieszkańców Gminy Biłgoraj. Zaznajomiła też młodzież m.in. w jaki sposób mogą dbać o własne interesy, zaspokajać własne potrzeby oraz rozwiązywać problemy w szkole, wiosce, na terenie Gminy.

Modernizacja dróg do pól, budowa oświetlenia ulicznego, przebudowa świetlic wiejskich, a może budowa lub ulepszenie placów zabaw? To tylko nieliczne pomysły, które mogą być sfinansowane z Funduszu sołeckiego, czyli puli środków gminy zarezerwowanej dla sołectw w jej budżecie

Konkretne sołectwa mają prawo do wskazania, na co należy wydatkować kwoty przypadające im z tej puli. Są to więc środki w budżecie gminy, tyle że wydzielone z przeznaczeniem wyłącznie dla sołectw, które się w niej znajdują.

Młodzież dowiedziała się jak w praktyce przebiega zebranie sołeckie, czym jest fundusz sołecki, jak mieszkańcy/nki mogą włączać się w jego realizację. Ważną informacją była możliwość zgłaszania postulatów nieletnich obywateli/ek poprzez ich rodziców, uczestniczących w spotkaniach.

- Reklama -

Młodzi mieszkańcy, choć jeszcze nie mają prawa głosu, mogą sugerować swoje potrzeby i pomysły już teraz!

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o kulturę nam chodzi!” współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2001-2030.

 

fot. SP w Korczowie

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.