- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera OSP w gminie Księżpol

Przez gminę Księżpol przebiegają dwie ruchliwe drogi wojewódzkie Lublin – Przeworsk, po której odbywa się główny tranzyt pojazdów ciężarowych i osobowych w kierunku Lublina, Rzeszowa, Przemyśla jak również na przejścia graniczne z Ukrainą, oraz Majdan Nowy – Tomaszów Lubelski stanowiąca również główną drogę do przejścia granicznego na Ukrainę w Hrebennem.

W związku z podwyższonym ruchem dochodzi do szeregu kolizji z udziałem pojazdów mechanicznych. W roku 2017 ilość kolizji w gminie wyniosła 58, co daje wzrost o 5 zdarzeń w porównaniu do roku 2016 oraz 11 zdarzeń w porównaniu do roku 2015. Powodem tych zdarzeń najczęściej jest nadmierna prędkość.

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania w zakresie przeciwdziałania przestępczości na drogach. W związku z tym wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski odwiedził Księżpol. – Podobnie jak w wielu miejscach w skali całego kraju mieliśmy do czynienia z kuriozalną sytuacją, w której pomimo tego że mamy profesjonalnie wyszkolonych ratowników, którzy mają chęci, umiejętności, nie mogli oni działać skutecznie z powodu braku odpowiedniego sprzętu – stwierdził podczas wizyty.

W ramach działań prewencyjnych związanych z przeciwdziałaniem przestępczości na drogach zapoczątkowanych przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę pomiędzy Funduszem Sprawiedliwości, reprezentowanym przez dr. Romanowskiego, a gminą podpisano umowę, zakładającą przekazanie środków na rzecz lokalnej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W ramach wypracowanego porozumienia zakupione zostaną m.in. defibrylatory, detektory wielogazowe oraz napięcia, a także pilarki do drewna.

- Reklama -

– W Polsce mamy unikatowy system ratowniczo-gaśniczy w skali Europy i świata. Nie jest oparty jedynie na strażach zawodowych ani na jednostkach ochotniczych, jak chociażby w Portugalii. Nasz system łączy straże zawodowe z ochotniczymi, które się wzajemnie uzupełniają i działają razem w akcjach. To się sprawdza i jest to coś, co warto docenić i rozwijać – podkreślił wiceminister dr Marcin Romanowski.

Zakup tego sprzętu pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa oraz szybszej i profesjonalnej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach.

Dr Marcin Romanowski jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Startuje z miejsca siódmego w okręgu chełmskim. Kluczowymi kwestiami, którymi wiceminister sprawiedliwości się zajmie, są m.in. przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, ułatwienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości większej ilości osób, a także pomoc dla OSP.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.