- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Minister Czarnek o suwerenności

W poniedziałkowe popołudnie (29 listopada) w sali katechetycznej przy kościele pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się wykład prof. dr. hab. Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Mówił on o suwerenności.

Wykład odbył się w ramach projektu „Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu”. Minister Czarnek wygłosił wykład pod tytułem „Suwerenność”.

Gości powitał Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK Okręg Biłgoraj. – Suwerenność to palący problem ludzi szukających swojego miejsca w zagubionej multikulturowo Europie, szczególnie dziś, gdy mówi się o potrzebie zmiany Unii Europejskiej w kierunku federalizacji i tworzenia państwa federalnego – mówił na początku Tomasz Książek. 

- Reklama -

Minister Przemysław Czarek podkreślił na wstępie, że suwerenność to niezwykle ważny temat m.in. z punktu widzenia tego, co  dzisiaj dzieje się na świecie, w Europie. – Dlaczego ważny? Przecież ci ludzie, którym poświęcone jest Muzeum w Bondyrzu, walczyli o suwerenność. Pojedziemy na cmentarz do Osuch, a tam pochowani  młodzi Polacy. Czy oni walczyli o coś dla siebie? Walczyli dla nas wszystkich. Dziś nie widzieć tego w kategorii suwerenności, to nie pamiętać o swojej historii i bohaterach – mówił. – Wielką rzeczą jest niepodległość państwa i suwerenność narodu – podkreślał. Wyjaśnił, że w kategorii suwerenności mówimy o władzy zwierzchniej, którą sprawuje naród. To wynika z Konstytucji. Niepodległość natomiast dotyczy państwa. – Mogą istnieć państwa niepodległe, które z suwerennością narodu wiele wspólnego nie mają. To są państwa zarządzane w sposób reżimowy. Niepodległość jest środkiem do celu nadrzędnego, czyli suwerenności – dodał.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość, Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu przy Muzeum Inspektoratu Zamojskiego AK w Bondyrzu, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.

- Reklama -

- Reklama -

1 komentarz
  1. Zbigniew mówi

    Po przeczytaniu tego co napisaliście to już załamałem ręce…. nawet nie mam siły komentować tego…. żal tylko w sercu osiada jakich czasów przyszło mi doczekać….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.