kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Mimo koronawirusa krwiodawcy nie zawiedli

W niedzielę w Biszczy odbyła się akcja zbiórki krwi. Mimo pandemii koronawirusa krwiodawcy nie zawiedli.

- Reklama -

 

urząd MArszałkowski projekt

Krew to najcenniejszy dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Właśnie dlatego 17 stycznia w Biszczy można było ją oddać. Chętni mieszkańcy Biszczy i okolicznych miejscowości mogli to zrobić od godz. 9 do 13 w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy.

– Jest to już jedenasta akcja w Biszczy, mimo pandemii koronawirusa jest bardzo duża frekwencja. Przyszli nie tylko mieszkańcy gminy Biszcza, ale również sąsiednich miejscowości – mówi Ilona Portka, organizatorka akcji zbiórki krwi. – Akcję wspomógł wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko, przekazując na jej rzecz gadżety i pączki, oraz pan Ireneusz Ćwikła, sponsorując 11 kubków, jedenaście kubków, na jedenastą edycję akcji – dodaje.

W akcji wzięło udział bardzo wielu krwiodawców, niektórzy oddawali krew już kolejny raz, a inni przyszli, aby to zrobić po raz pierwszy. Wśród stałych krwiodawców znaleźli się również strażacy z okolicznych gmin. Z Jedlinek przyjechało aż pięciu druhów.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Jako właściciel firmy „Elektroinstal”, prezes OSP Jedlinki oraz dawca krwi, wspieram dzisiejszą akcję, przekazując 11 kubków – informuje Ireneusz Ćwikła. Dziś oddajemy krew również jako strażacy. Całe życie idziemy z hasłem „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” i tych słów również dzisiaj się trzymamy, oddając naszą krew – dodaje.

Chętnych osób podczas całej akcji zgłosiło się ar 50, z tego krewo oddało 44 osoby, co daje 19.8 litra tak cennego daru.

Wkrótce w naszym powiecie odbędą się kolejne tego typu zbiórki krwi. Najbliższa zaplanowana jest w budynku Medycznego Studium Zawodowego przy ul. T. Kościuszki w Biłgoraju w godzinach 8.30-12.00.

Wielu mieszkańców powiatu biłgorajskiego, przyjęło już szczepionkę przeciwko wirusowi COVID-19. Czy ktoś, kto przyjął szczepionkę, może oddać krew? Po przyjęciu szczepionki następuje:

  1. Wprowadzenie czasowej dyskwalifikacji dawców na okres 7 dni od dnia podania szczepionki;
  2. Wprowadzenie czasowej dyskwalifikacji dawców po szczepieniu na COVID-19, u których wystąpiła niepożądana reakcja poszczepienna, na okres 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji.

Powyższe zalecenia odnoszą się tylko do szczepionki firmy Pfizer/BioNTech.

Teraz w czasie trwania pandemii, potrzebne jest również osocze, które można oddawać po:

  1. Przynajmniej 14 dniach od ustąpienia objawów po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19 lub w przypadku przebiegu skąpoobjawowego 18 dni od zakończenia izolacji;
  2. Przynajmniej 14 dniach od dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, w przypadku bezobjawowego zakażenia.

~Kuliński Michał

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.