- Reklama -

- Reklama -

Mieszkaniec powiatu w ogólnopolskiej telewizji

W najbliższą niedzielę (7,04) powiat biłgorajski pojawi się w Telewizji Trwam. A dokładnie film dokumentalny pt. "Pastuszek" o Janie Pastuszku wybitnym rzeźbiarzu z Józefowa. To człowiek, który w józefowskim kamieniu tworzy swoje dzieła. Reżyserem filmu jest Janusz Hanas rodem z Biłgoraja.

- Reklama -

Jan Pastuszek to kamieniarz z Józefowa. Jak o sobie mówi: rzeźbiarz – samouk. Na tyle znany i ceniony przez mieszkańców, że powstał o nim film dokumentalny. W józefowskim kamieniu  stworzył ponad sto prac rzeźbiarskich znajdujących się nie tylko w Polsce, ale też w różnych krajach Europy.

A józefowski kamień od stuleci wykorzystywany jest przy budowie domów, ogrodzeń, nagrobków czy kominków. Dawniej tworzono również kamienne posadzki do zakładów przemysłowych. Kamienia użyto do budowy dzwonnicy, która powstała w 1860 roku oraz do budowy dziewiętnastowiecznego kościoła w Józefowie, a także kościoła w Tarnogrodzie.

toyota Yaris

Roztoczański kamień jest wydobywany prawdopodobnie od XVI wieku. Również obecnie pozyskiwane są jego zasoby. Robotnicy kamieniołomów eksploatują skały osadowe – piaskowiec i wapień trzeciorzędowy.  Na terenie Józefowa znajduje się wiele rzeźb z tego surowca. Przy drogach prowadzących do miasta stoją kamienne pomniki przedstawiające herb Józefowa, autorem tych dzieł jest miejscowy twórca Jan Pastuszek.

Dokument o życiu i pracy Jana Pastuszka, który w kamieniu tworzy m.in. rzeźby Maryi.w najbliższą niedzielę (07.04), o godzinie 13:10 w Telewizji Trwam.

- Reklama -

3 Komentarze
 1. mieszkaniec miasta mówi

  Janusz Hanas tv Trwam – wstyd i hańba dla rodowitych mieszkańców miasta!

  1. anty lewak mówi

   Hańbą dla miasta jest lewactwo jak ty the-bilu

 2. pan COGITO mówi

  TELEWIZJA REPUBLIKA , TELEWIZJA,, TRWAM ,, , TELEWIZJA W POLSCE są to Polskie media z Polskim kapitałem ,, włącz prawdę,, włącz to co dla Polaków jest ważne

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.