- Reklama -

- Reklama -

Mieszkańcy walczą o chodnik

Mieszkańcy gminy Biszcza wystosowali petycję do władz Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Chodzi o budowę chodnika.

- Reklama -

Na początku lutego do władz Starostwa Powiatowego w Biłgoraju wpłynęło pismo mieszkańców gminy Biszcza. Wnieśli oni petycję do rady o zaplanowanie w budżecie powiatu biłgorajskiego środków finansowych oraz wykonanie chodnika dla pieszych w miejscowości Biszcza przy drodze powiatowej nr 2936L. Chodnik miałby znajdować na odcinku od mostu skarbowego i prowadzić do zbiornika wodnego Biszcza-Żary. Inwestycja byłaby realizowana w ciągu dwóch najbliższych lat (2020-2021).

– W związku z licznymi interwencjami zgłaszanymi przez radnych Rady Gminy Biszcza, sołtysów i Rady Sołeckie z Biszczy I, Biszczy II i Wólki Biskiej, dyrekcję i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Biszczy, rodziców oraz mieszkańców Biszczy, podjęliśmy inicjatywę wystąpienia do Państwa z petycją bardzo pilnej potrzeby, wręcz konieczności, wykonania odwodnienia ciągu pieszego w pasie drogi powiatowej nr 2936L na wysokości Szkoły Podstawowej w Biszczy oraz budowy chodnika dla pieszych – napisali mieszkańcy. Argumentują, że gromadzące się w tym miejscu bardzo rozległe zastoiska wodne stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu pieszego, szczególnie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Biszczy oraz ruchu kołowego – kierowców pojazdów samochodowych omijających uczniów wchodzących na pas jezdni drogi powiatowej. Mieszkańcy dodają, że na całym odcinku drogi powiatowej występuje bezzwłoczna konieczność budowy chodnika dla pieszych, a wykonanie odwodnienia jest zadaniem poprzedzającym. – Ze względu na bardzo duże niebezpieczeństwo grożące pieszym uczestnikom ruchu, w żadnym przypadku tego problemu nie można odkładać na później lub udawać, że nie istnieje – podkreślają. Twierdzą, że zrealizowanie tego zadania będzie spełnieniem ponad 12-letnich oczekiwań całej społeczności gminnej oraz wszystkich innych uczestników ruchu.

Podczas lutowej sesji Rady Powiatu radni podjęli uchwałę w sprawie jej rozpatrzenia. Wcześniej trafiła ona do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Biłgoraju w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i wyrażenia opinii w przedmiocie petycji. Komisja miała posiedzenie 24 lutego br. – Po zapoznaniu się z treścią petycji, przeprowadzeniu dyskusji nad podniesionym w niej tematem oraz konsultacji z dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Biłgoraju (Komisja – przyp. red.) ustaliła, że poprawa bezpieczeństwa na drogach to jedno z priorytetowych zadań naszego powiatu. Cel ten realizujemy głównie poprzez budowę dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, z udziałem środków własnych i pomocy finansowej gmin – czytamy w uzasadnieniu.

- Reklama -

Władze starostwa widzą potrzebę wyposażania dróg w dodatkową infrastrukturę typu ścieżki rowerowe, chodniki, parkingi, lecz na wszystko nie wystarcza środków finansowych. Na terenie powiatu znajduje jeszcze wiele dróg, które wymagają pilnych nakładów inwestycyjnych. Mieszkańcy wielu miejscowości oczekują nowych nawierzchni bitumicznych na drogach.

Całkowita długość dróg powiatowych w powiecie biłgorajskim wynosi ok. 588 km. W Biszczy nowa nawierzchnia bitumiczna została wykonana w 2016 roku. W roku 2019 został opracowany i wdrożony „Pilotażowy program poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów przy drogach powiatowych powiatu biłgorajskiego”. W ramach tego programu w roku 2019 wykonano ponad 3,4 km chodników w sześciu miejscowościach naszego powiatu. W ramach programu w roku 2019 wydatkowano 650 tys. zł. Na rok 2020 Zarząd Powiatu zwiększył kwotę przeznaczoną na współfinansowanie chodników przy drogach powiatowych do kwoty 800 tys. zł. Środki finansowe są już uwzględnione w budżecie powiatu. W marcu zostanie ogłoszony nabór wniosków na 2020 rok. Każda gmina powiatu może ubiegać się o współfinansowanie chodników zgodnie z założeniami i kryteriami określonymi w programie. – Gmina Biszcza obecnie przeprowadza aktualizację projektu technicznego budowy przedmiotowego chodnika wraz z odwodnieniem i zamierza ubiegać się o dofinansowanie bardzo potrzebnego zadania dla poprawy bezpieczeństwa pieszych – zaznaczają radni powiatu biłgorajskiego.

 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Wiktor mówi

    Chciez to moze cie. I tak wam nie dadza bo powiedza ze kasy nie ma. Ale na siłownie na inne smieszne rzeczy kasa jest, Tylko na to co trzeba nie ma. Jakies lamy sobie moze cie powymieniac albo wie hale sobie wybudujcie widowiskowa jak w Potoku Górnym buduja. Albo maja budowac bo tam sie plany zmieniaja co 5 minut, Budowali budowali buduja buduja. Juz ponoc działke kupili i nawet plany zrobione zostały. Pieniadze wyłozone zainwestowane w te ogromne hale na 400 osób ponoc. I ta hala miał byc dla wszyskich otwarta. Ale podniosły sie głosy ze to niepotrzebne jest . I co dalej buduja bo władza ma wizje swietlanej przyszłosci gminy i w tej wizji hala jest , A skoro jest to byc musi i w realu. heh jakie to piekne nieprawdaz. Takze i wy wybudujcie sobie hale za 15 melonów tzn milionów a co tam. Moze sie na cos wam przyda. Macie juz bajorko i sie zmiesciło to i hale gdzies wcisniecie. Nie bedziecie gorsi niz te madre głowy z Potoka Górnego. Tam dopiero sie dzieje. A to tylko poczatek. Narazie same cuda. Dziwy beda nieco później. Nie wszysko na raz.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.