- Reklama -

- Reklama -

Czekają nas zmiany

W poniedziałek 20 kwietnia zostanie zdjęta część nałożonych obostrzeń. Ma to za zadanie stopniowo "odmrażać" gospodarkę Polski. Działania zostały podzielone na cztery etapy rozłożone w czasie. Od poniedziałku między innymi zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

- Reklama -

 

Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na dalszych etapach łagodzenia przepisów związanych z epidemią koronawirusa będą otwierane kolejno rzemiosło, a następnie handel i usługi. Podkreślił, że decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych.

toyota Yaris

– Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu zdejmowania pewnych obostrzeń. My przedstawiamy cztery etapy dojścia do większego otwarcia gospodarczego oraz społecznego. Trzeba zastrzec możliwość, że gdy zacznie się wypłaszczać, a nawet spadać krzywa zachorowań, będziemy przyśpieszać łagodzenie tych reguł. Jednak jeśli tak się nie stanie, będziemy musieli poczekać trochę dłużej, poczekać na kolejne etapy – informuje Mateusz Morawiecki, premier rządu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że etapy zdejmowania obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy. Wskazał, że w dalszym ciągu bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad: zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk i powierzchni, zachowywanie dystansu, przebywanie na kwarantannie i izolacji w zależności od sytuacji. To są zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć przez najbliższy rok, być może półtora roku, jeżeli nie dwa lata – powiedział minister.

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie. Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m² wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. Natomiast w sklepach o powierzchni większej niż 100 m² na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m² powierzchni.

Od poniedziałku zostanie umożliwione również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Oznacza to, że będzie można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze, jednak place zabaw dalej pozostaną zamknięte. Należy pamiętać, że przebywać na zewnątrz można tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy.

– Nie traktujmy to jako zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji. Ma to za zadanie zwiększyć komfort zdrowia psychicznego ludzi – informuje Mateusz Morawiecki, prezes rady ministrów.

Kolejną regulacją jest zmiana dopuszczalnej liczby osób, które będą mogły uczestniczyć we Mszy lub innym obrzędzie religijnym. Będzie ona uzależniona od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m² powierzchni.

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia, będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Wielu mieszkańców naszego powiatu nie jest dostatecznie zaznajomiona z obowiązującymi przepisami. Bardzo często zdarza się, że pojedyncze osoby poruszają się ciągnikiem rolniczym lub samochodem w maseczce na twarzy. Pamiętajmy, że jeśli podróżujemy sami lub z bliskimi, z którymi mieszkamy lub z dzieckiem do 4 lat, nie mamy obowiązku zasłaniania twarzy. Jeśli jednak jedziemy z pasażerami obcymi, tzn. z takimi, z którymi nie mieszkamy, musimy zasłonić usta i nos. Również rolnicy podczas wykonywania prac rolnych nie muszą zakładać maseczek.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

DRUGI ETAP

Podczas drugiego etapu zostaną otwarte sklepy budowlane również w weekendy. Od drugiego etapu będzie można skorzystać z hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami. Złagodzeniu ulegną również przepisy związane z życiem społecznym. W drugim etapie zostaną otwarte niektóre instytucje kultury, takie jak biblioteki, muzea i galerie sztuki.

– Te etapy wcale nie oznaczają, że epidemia się kończy. Będziemy musieli nauczyć się z nią żyć dłuższy czas. Nie ma takich danych, które mogłyby powiedzieć, że epidemia wygaśnie w najbliższym czasie. Przez najbliższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi ograniczeniami – zaznacza Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

TRZECI ETAP

W trzecim etapie zostaną otwarte te instytucje, gdzie kontakty międzyludzkie są znacznie większe niż w poprzednich. Otwarte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, sklepy w galeriach handlowych i gastronomia.

Zmianie ulegnie również życie społeczne. Wydarzenia sportowe w otwartej przestrzeni bez udziału publiczności będą mogły się odbywać z udziałem 50 osób. Zostanie również przywrócona organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych I-III – ustalona maksymalna liczba dzieci w sali.

– Plan, który widać nie posiada żadnych dat jego wprowadzenia. W perspektywie roku czy półtora nie możemy pozwolić sobie na całkowitą izolację gospodarki. Musimy wprowadzić zasady bezpiecznego funkcjonowania. Dlatego te poluzowania, które zaczną obowiązywać, dają nam pewien oddech, ale używajmy ich rozsądnie – podsumował szef resortu zdrowia.

CZWARTY ETAP

W ostatnim etapie zostanie uruchomiona działalność salonów masażu, solariów oraz siłowni i klubów fitness. Są to działalności, w których kontakty międzyludzkie są bezpośrednie. W życiu społecznym zostaną otwarte teatry i kina. W planowanych etapach nie znalazł się zapis mówiący o funkcjonowaniu placówek oświatowych dla młodzieży i dorosłych powyżej trzeciej klasy podstawowej.

Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości.

Red.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.