- Reklama -

Mieszkańcy Biłgoraja na obchodach 6. rocznicy katastrofy Smoleńskiej

W niedzielę, 10 kwietnia br. w Warszawie i w wielu miejscach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W obchodach wzięła udział także liczna reprezentacja z powiatu biłgorajskiego.

W katastrofie TU-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, wszyscy pasażerowie samolotu, w tym prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent na uchodźstwie, a także wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy Sił Zbrojnych, parlamentarzyści oraz członkowie rodzin ofiar katyńskich.

Główne uroczystości rozpoczęły się w Warszawie 10 kwietnia już o godz. 7.30 rano, kiedy to marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli kwiaty przed tablicami tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem parlamentarzystów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

Później, o godz. 8 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca sprawowana była Msza święta w intencji ofiar katastrofy zamawiana przez Prawo i Sprawiedliwość.

Po Eucharystii, dokładnie o godz. 8.41 odbył się apel pamięci, a delegacja pod przewodnictwem prezesa Jarosława Kaczyńskiego złożyła wieniec pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim. Jest to miejsce, gdzie od 10 kwietnia 2010 r. pojawiał się krzyż. Następnie około godz. 11.00 w Kwaterze Smoleńskiej Cmentarza Powązki Wojskowe złożono wieńce pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy oraz na zapalono znicze na ich grobach.

- Reklama -

Odsłonięcie tablicy poświęconej śp. minister Grażynie Gęsickiej odbyło się o godz. 14.30 pod Ministerstwem Rozwoju (pl. Trzech Krzyży 3/5).

O godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim głos zabrał prezydent Andrzej Duda, została również odsłonięta tablica poświęcona śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Później, o godz. 18.30 w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana odbył się koncert, a następnie Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

Całodniowe obchody zakończył apel pamięci o godz. 21.00 przed Pałacem Prezydenckim oraz wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, córki pary prezydenckiej Marty Kaczyńskiej oraz żony prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki – Zuzanny Kurtyki.

Tegoroczna rocznica katastrofy smoleńskiej miała wyjątkowy charakter – były to pierwsze obchody zorganizowane pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. W obchodach tych, w samej tylko Warszawie uczestniczyło ok. 200 tys. osób. Również z naszego powiatu była obecna liczna delegacja.

Jak powiedziała Agata Borowiec, posłanka PiS w niedzielę, 10 kwietnia, wspólnie oddaliśmy hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej – prezydentowi Rzeczpospolitej prof. Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce i wszystkim udającym się do Katynia 10 kwietnia 2010 roku.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.