- Reklama -

- Reklama -

Miejscy radni podnieśli sobie diety

Diety radnych poszybowały w górę.

- Reklama -

Podczas środowej sesji Rady Miasta Biłgoraj, radni podjęli uchwałę w sprawie uregulowania zasad ustalania i przyznawania diet radnym Rady Miasta, zwrotu kosztów podróży służbowych oraz w sprawie ustalenia zasad wypłacania i wysokości diet dla przewodniczących i zastępców przewodniczących Zarządów Osiedli na terenie miasta Biłgoraja. Podwyżki są spore.

Radni Rady Miasta Biłgoraja pobierać będą:

 • przewodniczący Rady Miasta – miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 95% maksymalnej diety przysługującej radnemu miasta;
 • wiceprzewodniczący Rady Miasta – miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 70% maksymalnej diety przysługującej radnemu miasta;
 • przewodniczący Komisji Rady – miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 65% maksymalnej diety przysługującej radnemu miasta;
 • wiceprzewodniczący Komisji Rady – miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 62% maksymalnej diety przysługującej radnemu miasta;
 • radnemu będącemu członkiem Komisji Rady – miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 60% maksymalnej diety przysługującej radnemu miasta;
 • radnemu nie będącemu członkiem Komisji Rady – miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 40% maksymalnej diety przysługującej radnemu miasta.

Za każdą nieobecność radnego na sesjach Rady Miasta kwota należnej diety, o której mowa,
ulega zmniejszeniu o 30% należnej diety. Natomiast za nieobecność na posiedzeniach komisji dieta ulega zmniejszeniu o 10%. Przewodniczący może nieobecność usprawiedliwić. Wówczas dieta nie ulegnie zmniejszeniu.

Zmianie uległa również dieta dla przewodniczących Zarządów Osiedli. Wynosić ona będzie 400 zł. Dotychczas było to 200 zł. Za każdą nieobecność przewodniczących Zarządu na sesji Rady Miasta kwoty diet ulegają zmniejszeniu o 50% należnej kwoty. W przypadku udziału w sesji Rady Miasta zastępcy przewodniczącego Zarządu ustalono kwotę diety w wysokości 200 zł. Dotychczas było to 175 zł.
Uchwała obowiązywać będzie od 1 stycznia 2022 r. Radni przyjęli ją większością głosów.

- Reklama -

Do projektu uchwały odniósł się radny Jan Skrok, który zaznaczył, że nie jest dobry czas na podwyżki.  Obciąży to budżet miasta o dodatkowe 200 tys. zł. – Trzeba się zastanowić czy to dobry czas. Dla mnie nie. Ja jestem zadowolony z tego, co mam. Jest dobrze i bez względu na to, jakie to będą pieniądze, będziemy starali się dobrze pracować – mówił.

Do podniesionej stawki odniósł się burmistrz Janusz Rosłan już po głosowaniu. Zaznaczył, że biorąc pod uwagę, że przewodniczący Rady średnio poświęca 16 godzin w miesiącu, to jego godzina „pracy” wyniesie 191 zł. Godzina pracy radnego to 322 zł. – To jest 14 razy więcej niż wynagrodzenie pracowników Urzędu Miasta – mówił.
– Proszę nam nie liczyć, ile pracujemy. Nikt nie jest w stanie nam policzyć, ile pracujemy i ile poświęcamy czasu na naszą pracę. Nie możemy przeliczać tego na godziny. Każdy poświęca swój czas na pracę i nie chodzi o to, ile będzie brał za to pieniędzy – zripostował radny Jan Skrok.
Radny Andrzej Łęcki stwierdził, że diety radnych będą na poziomie innych samorządów o zbliżonej liczbie mieszkańców. – Nie będą się zasadniczo różnić – stwierdził.

Zmiany podyktowane są rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 października 2021 r. w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu gminy. Została określona maksymalna wysokość diet przysługujących radnemu w ciągu miesiąca, zróżnicowana w zależności od liczby mieszkańców gminy.
Zgodnie z tym rozporządzeniem, wysokość diet przysługujących radnym nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej, określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Ustawa budżetowa na 2022 r. przewiduje wysokość kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe: 1789,42 zł. Tak więc maksymalna dieta radnego w 2022 r. nie może być wyższa niż 2,4-krotności kwoty bazowej, czyli 4294,60 zł. Radnemu Rady Miasta Biłgoraja przysługuje w ciągu miesiąca – zgodnie ze zmienionym artykułem ustawy o samorządzie gminnym – dieta w wysokości do 75% maksymalnej wysokości diety w gminach od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców, czyli w 2022 r. wynosi ona do 3220,96 zł.

Należy dodać, iż wskazane wyżej diety dla radnych Gminy Miasto Biłgoraj są w maksymalnej wysokości a Rada Miasta może ustalić diety w wysokości niższej.

- Reklama -

2 Komentarze
 1. Zbigniew mówi

  Żreć szybciej bo się ściemnia…. trochę opanowania i szacunku dla mieszkańców…. żeby takie podwyżki w zakładach pracy były…jak komuś tak bardzo ciężko być samorządowcem to wypad….nikt na siłę nikogo nie trzyma….

 2. Tadek mówi

  Sami sobie podniesli. Super. powinni tak co miesiac sobie podnosic zeby z głodu nie pomarli. przeciez to takie wazne osoby sa. Im sie nalezy jak mawiała jedna pani. Wiec wprowadzaja słowa w czyny. Ciekawe co ze zwykłymi ludzmi . Ci sobie nie moga podniesc wypłaty. Cisnienie za to im samo idzie w góre jak widza ceny i rachunki do zapłaty. Nimi jednak sie nikt nie przejmuje bo ipo co. Najwazniejsze zeby radni byli zadowoleni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.