- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec

Impreza ta odbyła się po raz siódmy w Jędrzejówce ( gmina Goraj) w miejscu, w którym żyła i tworzyła Anna Malec - wybitna śpiewaczka ludowa.

Anna Malec to laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 1969 i 1972 roku. Za swoją twórczość została uhonorowana nagrodą Oskara Kolberga. Jej utwór “Piejo, kury piejo” wykorzystał w swoim utworze Grzegorz Ciechowski.

- Reklama -

Formuła festiwalu od początku istnienia ma charakter konkursowy. Zespoły i soliści z gminy Goraj i gmin sąsiednich biorą udział w konkursie muzyki tradycyjnej. W tym roku do konkursu zgłosiło się 19 podmiotów wykonawczych z gminy Goraj, Nielisz, Chrzanów, Dzwola i Narol. Oceniała ich komisja w składzie: dr Agata Kusto, dr Sławomir Niemiec i Iwona Paszko. Jury oceniało dobór repertuaru, regionalny styl wykonawczy, autentyczność w sposobie prezentacji pieśni i utworów instrumentalnych oraz ogólny wyraz artystyczny. Komisja artystyczna przyznała następujące nagrody:’I nagrodę otrzymał zespół z Kocudzy III: “Kocudzanki”, II równorzędne miejsca zajęły: Alina Myszak z Kocudzy i Halina Jakubczak ze Stawu Ujazdowskiego ( gmina Nielisz). III równorzędne nagrody zdobył zespół “Borowiacy” z Dzwoli i Janina Pydo z Zastawia. Komisja postanowiłą wyróżnić: Marię Dumę( gmina Goraj), Stanisława Rawskiego ( gmina Dzwola), Grażynę Dolińską( gmina Chrzanów) i zespół “Hosznianki”( gmina Goraj) za udział w przekazie tradycji osób młodych oraz odwołujących się do repertuaru rodzinnego.
Nagrodę im. Anny Malec została przyznana Jadwidze Skoczylas( gmina Goraj) oraz zespołowi “Galicjanki z Roztocza”( gmina Narol).


W takcie festiwalu można było posłuchać Gorajskiej Gminnej Orkiestry Dętej oraz Stanisława Kowalika. Każdy z uczestników festiwalu mógł posmakować specjałów przy stoisku przygotowanym przez Stowarzyszenie Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna. Festiwalowi towarzyszyła również wystawa fotografii, które powstały w ramach projektu “Gorajskie Kolor(L)ove- warsztaty, gra wystawa” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Podczas oglądania wystawy można było również wziąć magnes ceramiczny promujący gminę Goraj. Magnesy również powstały w/w projektu.
Imprezie towarzyszył również punkt promujący szczepienia przygotowany przez Urząd Miejski w Goraju. Gościem festiwalu była Orkiestra Św. Mikołaja, która zagrała w godzinach wieczornych. Żywiołowy koncert wywołał wiele entuzjazmu wśród publiczności. Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Burmistrz Goraja i Przewodniczący Gminy Goraj.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.