„Miecznik” gruntownie poddany renowacji

Pod koniec sierpnia 2018 roku rozpoczął się II etap prac konserwatorskich remontu pomnika Karola Maksymiliana Klembowskiego - Miecznika Warszawskiego z 1791 roku, najstarszego pomnika na Lubelszczyźnie znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Łukowej.

W 2017 roku skuto tynki cementowe, oczyszczono pozostałości tynków pierwotnych, wykonano wszystkie konieczne izolacje pomnika, podbicia i opaski betonowej oraz wykonano konstrukcję zabezpieczającą, pozwalającą na swobodne wysychanie pomnika.

Podczas obecnie prowadzonych prac w 2018 roku wzmacniane są zdegradowane cegły. Uzupełniane są nowymi cegłami luki. Dokonywana jest rekonstrukcja gzymsów i tynków na pozostałych powierzchniach. Wykonane zostaną jeszcze obróbki blacharskie, zabezpieczany będzie przed korozją krzyż metalowy i prace malarskie zabezpieczające.

Wszystkie prace wykonywane są przez konserwatorów z Rzeszowa, natomiast nadzór i dokumentacja robót to działalność społeczna dyrekcji i pracowników GOK w Łukowej.

Koszty remontu pokryte zostaną z kwesty organizowanej przez Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa w 2017 roku.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.