karczma na woli_wesela

- Reklama -

- Reklama -

Michał Mulawa: Gminy w powiecie biłgorajskim dokonują skoku cywilizacyjnego

- Ja spoglądam na rozwój powiatu biłgorajskiego w sposób całościowy i niezwykle cieszy mnie każda realizowana inwestycja. Chociażby rewitalizacja centrum Biłgoraja oraz remont domu kultury w Tarnogrodzie, na które mieszkańcy czekali długie lata - mówi Nowej Gazecie Biłgorajskiej - Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego, pochodzący zresztą z Tarnogrodu. Co nas czeka w 2023 roku?

- Reklama -

Ja spoglądam na rozwój powiatu biłgorajskiego w sposób całościowy i niezwykle cieszy mnie każda realizowana inwestycja. Chociażby rewitalizacja centrum Biłgoraja oraz remont domu kultury w Tarnogrodzie, na które mieszkańcy czekali długie lata – mówi Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego, pochodzący z Tarnogrodu.

Koniec roku to jest czas podsumowań. Nawet nie pytam o najważniejszą inwestycję w powiecie biłgorajskim, bo wiadomo, że pan mi odpowie: DW 835.

Tak, to prawda. Przebudowa drogi wojewódzkiej 835 na odcinku Biłgoraj-Tarnogród-Podkarpacie to najważniejsza inwestycja w powiecie biłgorajskim od wielu, wielu lat. To również jedno z ważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w regionie lubelskim realizowanych przez samorząd województwa w tej kadencji. Dzięki inwestycji, której wartość to ponad 176 mln zł, powstała bezpieczna i komfortowa trasa ze ścieżkami rowerowymi i przejściami dla pieszych. Nie ukrywam, że o realizację tej inwestycji zabiegałem chyba przez cały okres swojej politycznej działalności od 2005 r. Ogromnie się cieszę, że zrealizowany został ostatni odcinek drogi wojewódzkiej 835 w regionie lubelskim, dzięki któremu możemy obecnie przejechać bezpiecznie od samego Lublina do granic Podkarpacia, i dalej – do autostrady A4. W tym momencie jesteśmy po ostatecznych odbiorach inwestycji. Kierowcy już mogą z niej korzystać, a w 2023 dokonamy oficjalnego otwarcia. Przypomnę, że ta droga to najbardziej obciążona ruchem droga wojewódzka w całym regionie lubelskim. Pamiętajmy również, że przy tak skomplikowanej inwestycji nie zawsze da się zrealizować wszystkie postulaty mieszkańców. Na etapie realizacji braliśmy pod uwagę wszystkie uwagi mieszkańców, które możliwe były do zrealizowania, czyli były zgodne z prawem i ze sztuką budowlaną.

Tych robót drogowych w powiecie jest sporo. Liczył pan, ile kilometrów przybyło nam w tym roku?

Jeśli chodzi o drogi wojewódzkie, ale również drogi powiatowe i drogi lokalne mamy do czynienia z absolutną ofensywą drogową, na którą składają się setki kilometrów zmodernizowanych dróg. Najważniejszą drogą rozwoju jest DW 835, ale w trakcie trwającej kadencji wyremontowaliśmy ponad 27 km drogi 863 Potok-Tarnogród-Obsza, zmodernizowaliśmy nazywaną przez mieszkańców powiatu „drogą hańby” DW 849 Wola Obszańska-Osuchy-Józefów oraz odcinek DW853 od Józefowa w kierunku Tomaszowa Lubelskiego. W przyszłym roku chcemy się również mocno przyjrzeć drodze DW 853. Na chwilę obecną, na bardzo wysokim poziomie zaawansowania są również prace projektowe związane z przebudową DW 858 Biłgoraj-Zwierzyniec-Szczebrzeszyn. Przebudowa tego jakże ważnego szlaku komunikacyjnego byłaby ważnym impulsem do rozwoju gospodarki, ale również istotnym wsparciem dla rozwoju turystyki na pięknym Roztoczu.

Muszę w tym momencie dodać, że ofensywa drogowa w powiecie biłgorajskim nie byłaby możliwa bez wsparcia rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki środkom rządowym, z których korzystają wszystkie gminy i Powiat Biłgorajski mamy możliwość zmieniać infrastrukturalne oblicze naszego regionu. Ogromne wsparcie płynie do nas w tym zakresie ze strony premiera Jacka Sasina oraz parlamentarzystów PiS. Dzięki rekordowym środkom pozyskanym w trakcie trwającej kadencji samorządu województwa, na terenie powiatu biłgorajskiego oraz całego regionu możemy obserwować prawdziwy skok cywilizacyjny.

 

W Biłgoraju czekają na Autodrom. Są piękne wizualizacje nowego obiektu i optymistyczne zapowiedzi. A kiedy konkretnie będzie wbita łopata i kiedy ten obiekt będzie gotowy?

Modernizacja Autodromu w Biłgoraju, nad którą prace przebiegają w trybie naprawdę ekspresowym, to inwestycja niezwykłej wagi, którą przywracamy dumę nie tylko miasta Biłgoraja, ale także powiatu biłgorajskiego i całego regionu. Realizacja inwestycji pozwoli na przywrócenie świetności legendarnemu obiektowi. O znaczeniu i celowości przedsięwzięcia świadczą dochodzące do nas sygnały z całej Polski oraz kilka tysięcy podpisów mieszkańców Biłgoraja i powiatu. Praktycznie codziennie spotykamy się z pytaniami o postępy nad realizacją zadania, a także ze słowami wsparcia co do jego realizacji. Modernizacja biłgorajskiego Autodromu to bez wątpienia inwestycja charakterze ponadlokalnym, a nawet ponadregionalnym. Będzie to jedyny tego rodzaju tor po prawej stronie Wisły, co przyciągnie do Biłgoraja turystów i kluby sportowe. To z kolei pociągnie za sobą rozwój gospodarczy w postaci kolejnych inwestycji, nowych miejsc pracy oraz pozwoli młodym mieszkańcom powiatu na doskonalenie sztuki jazdy, co w połączeniu z trwającymi na terenie ziemi biłgorajskiej inwestycjami infrastrukturalnymi i przełoży się na zdecydowaną poprawę bezpieczeństwa na drogach.

 

Ludzie czekają też na basen w Biłgoraju. Kiedy będą pływać?

Kilka dni temu oficjalnie podpisaliśmy umowę na realizację tej jakże wyczekiwanej przez ostatnie lata inwestycji. Pamiętajmy, że inwestycje w zdrowie i aktywność fizyczną to jedne z najlepiej wydanych środków. Nowoczesny, zmodernizowany basen będzie służył dzieciom i młodzieży, ale również seniorom, co pomoże zadbać o formę i rozszerzy możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Wartość pierwszego etapu inwestycji opiewa na niebagatelną kwotę niemal 30 mln zł, dzięki której przywrócimy blask wysłużonemu obiektowi, którego stan nie zmienił się znacząco od czasów moich szkolnych lat. Rozpoczęta właśnie inwestycja to jedna z naszych obietnic wyborczych. Z dumą i radością mogę zatem powiedzieć: DOTRZYMUJEMY SŁOWA.

- Reklama -

Tylko my możemy sobie wszystko pięknie planować, a co jak nie dostaniemy tych pieniędzy z Unii Europejskiej?

Tutaj chcę Pana Redaktora i wszystkich mieszkańców powiatu uspokoić. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027 wynegocjowaliśmy z Komisją Europejską kwotę ponad 2,4 mld €, które przyczynią się do dalszego rozwoju regionu. Przed nami ciężka praca po to, aby region lubelski jeszcze szybciej się rozwijał. Budujemy silne Lubelskie!

Która gmina w powiecie biłgorajskim jest najbardziej aktywna i pana zdaniem najszybciej się rozwija?

Ja spoglądam na rozwój powiatu biłgorajskiego w sposób całościowy i niezwykle cieszy mnie każda realizowana inwestycja. Pamiętajmy, że dzięki środkom rządowym oraz funduszom europejskim gminy w powiecie biłgorajskim dokonują skoku cywilizacyjnego oraz realizują inwestycje, na które często czekały całe pokolenia. To rozbudowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, modernizacja szkół i obiektów użyteczności publicznej, budowa i modernizacja dróg oraz całe mnóstwo ciekawych i ważnych dla mieszkańców inwestycji, jak chociażby rewitalizacja centrum Biłgoraja oraz remont domu kultury w Tarnogrodzie, na które mieszkańcy czekali długie lata. Odpowiadając wprost na Pana pytanie, chciałbym, aby wszystkie gminy powiatu biłgorajskiego rozwijały się równomiernie. Aby ten zrównoważony rozwój dotyczył każdego z mieszkańców powiatu biłgorajskiego.

 

O swoje upomina się choćby gmina Biszcza. Mają ambitny plan, bo chcą otworzyć nowe uzdrowisko. Tylko, czy to nie są jedynie marzenia?

Jako władze regionalne jesteśmy zaangażowani w starania o przyznanie Gminie Biszcza statusu uzdrowiska. Mamy związane z tym ogromne plany, co znajduje odzwierciedlenie w naszej strategii rozwoju, gdzie ujęliśmy ją jako inwestycję priorytetową.  Zrobię wszystko, aby w tej kadencji samorządu Gmina Biszcza otrzymała status uzdrowiska, co wiąże się z konkretnymi środkami finansowymi, a także zwiększeniem i wsparciem potencjału turystycznego oraz rozwojem podmiotów i usług medycznych. Nadanie gminie statusu uzdrowiska pociągnie za sobą liczne inwestycje w infrastrukturę turystyczną, w tym podniesienie jakości terenów rekreacyjnych w obrębie zbiornika wodnego w Biszczy, co zainicjuje powstawanie nowych przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy.

 

Dalej mamy najuboższą gminę w całej Polsce, czyli Potok Górny. Może Urząd Marszałkowski zerknie w tym kierunku?

Jeśli chodzi o Gminę Potok Górny, ze względu na statystyki mówiące o tym, że to najuboższa gmina w Polsce, zwracamy szczególną uwagę na potrzebę jej wsparcia i rozwoju. Wprawdzie matematyka nie kłamie, lecz pamiętajmy, że statystyki nie mają przełożenia na stan faktycznego potencjału gminy, zwłaszcza potencjału ludzkiego. Gminę Potok Górny tworzą wspaniali, ambitni ludzie, efektywni przedsiębiorcy i bardzo gospodarni rolnicy. Przez wiele lat brakowało tam wsparcia inwestycji infrastrukturalnych. Dziś jesteśmy w trakcie modernizacji drogi 863, a w 2023 r. planujemy również poprawiać stan techniczny odcinka od Potoka do Tarnogrodu. Wspieramy władze gminy w ich zamierzeniach. Robimy wszystko, co możemy jako samorząd województwa, aby gmina przestała zajmować niechlubne miejsce w statystykach. Powtarzam jednak raz jeszcze: to tylko statystyki, nieznajdujące przełożenia w potencjale ludzkim i w przedsiębiorczości mieszkańców gminy.

 

Jakie inwestycje na 2023 rok czekają mieszkańców powiatu biłgorajskiego? 

Przed nami potężny, proinwestycyjny budżet województwa na przyszły rok, którego wartość to ponad 1,6 mld zł, z czego pół mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje drogowe. I tutaj bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Tarnogrodu – w przyszłym roku kończymy dokumentację na budowę obwodnicy, będącej marzeniem wielu pokoleń mieszkańców Tarnogrodu i powiatu biłgorajskiego. Ta droga w znaczący sposób odciąży moje piękne rodzinne miasto oraz poprawi komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców.

 

 

- Reklama -

3 Komentarze
 1. Tarnogród mówi

  Mulawa mieszka w Lublinie. Tu znowu pcha się przed wyborami. Nie nabierajmy się!

 2. Anonim mówi

  Pomagajcie Ukrainie.

 3. az mówi

  Kto to powiedział?
  1.Zaciskajcie zęby.
  2.Ocieplajcie domy.
  3.Jedzcie mniej i taniej.
  4.Kupujcie namioty i jedźcie do lasu.
  5.Zbierajcie chrust.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.