MIędzynarodowa wymiana

 

Już po raz szesnasty nasi uczniowie brali udział w międzynarodowej wymianie szkolnej pomiędzy Gimnazjum Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju a Realschule
am Karlsberg w Crailsheim /Niemcy/. Tym razem to my jako gospodarze przyjmowaliśmy u siebie grupę złożoną z 10 uczniów i 3 opiekunów. W projekcie ze strony gimnazjum wzięło udział 25 uczniów wraz z rodzinami i 5 nauczycieli oraz wielu sympatyków spośród uczniów, nauczycieli i rodziców.

Dnia 4 października nasi niemieccy partnerzy przylecieli samolotem do Krakowa, gdzie zostali powitani przez delegację polskich uczestników wymiany.

W ciągu 6 wspólnie spędzonych dni mieliśmy okazję zwiedzić różne ciekawe miejsca. W Krakowie byliśmy na Kopcu Kościuszki, skąd mogliśmy podziwiać panoramę miasta. Widzieliśmy też smoczą jamę, Wawel oraz spacerowaliśmy po Starym Mieście.
W kolejnych dniach zwiedzaliśmy Zamość i Przemyśl. Oprócz zwiedzania był czas
na wspólne zabawy. Niezapomnianych wrażeń dostarczył uczestnikom wymiany pobyt w Wiosce Fantasy w Kuńkowcach koło Przemyśla. Jest tam rekreacyjny park tematyczny, w którym znajduje się replika średniowiecznej osady obronnej. Uczniowie uczestniczyli w grze terenowej, w której musieli wykazać się odwagą, sprytem
i wzajemną współpracą. Integracji sprzyjały też gry zespołowe oraz wspólne grillowanie. Pobyt w Wiosce Fantasy dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.

W programie wymiany znalazły się ponadto zajęcia w szkole. Po uroczystej prezentacji grupy niemieckiej przed społecznością gimnazjum, młodzież niemiecka
oraz opiekunowie mieli okazję uczestniczyć w lekcjach w naszej szkole.

Okazją do dobrej zabawy i integracji były wspólne rozgrywki sportowe, które dzięki przychylności dyrektora OSiR mogły odbyć się na terenie ośrodka w Biłgoraju.
W czasie gier i zabaw uczniowie przełamywali bariery, poznawali się wzajemnie
i wymieniali doświadczenia w wesołej atmosferze. Ta forma spotkania nie wymagała używania wielu słów, co pozwoliło na doskonały kontakt i dawało wiele radości.

Dzięki nieskrępowanej atmosferze młodzi ludzie z dwóch krajów mieli okazję poznać się bliżej, nawiązując długotrwałe przyjaźnie.

Jak co roku otrzymaliśmy dofinansowanie od Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży i dzięki temu mogliśmy zaplanować i zrealizować interesujący program. Naszą wymianę wspiera również Burmistrz Miasta Biłgoraj.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wymiany oraz ich rodzinom za włączenie się do realizacji trudnego projektu, goszczenie dzieci w swoich domach, wsparcie i ciepłe przyjęcie gości z Niemiec.
Joanna Sidor

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.