- Reklama -

Mężczyźnie grozi 5 lat pozbawienia wolności

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi powiatu biłgorajskiego za uśmiercenie wilka. W połowie lutego skierowano w tej sprawie akt oskarżenia do zamojskiego sądu.

Do zdarzenia doszło we wrześniu 2019 roku w obrębie miejscowości Żurawnica (gm. Zwierzyniec), na terenie obwodu łowieckiego nr 280, dzierżawionego przez Koło Łowieckie nr 59 “Słonka”. Samiec wilka o imieniu “Kosy” został postrzelony z broni palnej, w prawą stronę jamy brzusznej. Wilk doznał licznych obrażeń narządów wewnętrznych i masywnego krwawienia. Doprowadziło to do jego zgonu.

Zarzuty w tej sprawie usłyszał 42-letni mężczyzna z powiatu biłgorajskiego. Mężczyzna zarzuty usłyszał na początku stycznia br. 10 lutego akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Zamościu.

- Reklama -

Podejrzany usłyszał zarzut spowodowania zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach poprzez bezprawny odstrzał z broni palnej sztucera kalibru 300 Weatherby Magnum model Mark V, miotającego pociski myśliwskie o nominalnym kalibrze 7,62 mm, pozostającego pod ścisłą ochroną gatunkową samca wilka “Kosy”, który był samcem Alfa i przewodził stadu wilków bytującemu w Roztoczańskim Parku Narodowym, co doprowadziło do rozpadu stada, tj. czynu z art. 181 § 1 kk w zb. z art. 181 § 3 kk w zb. z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt w zw. z art. 11 § 2 kk, a także zarzut zatajenia prawdy, co do faktu zastrzelenia przez siebie samca wilka o imieniu “Kosy”, podczas składania zeznań w prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu śledztwie, tj. czynu z art. 233 § 1a kk – informuje zastępca Prokuratora Okręgowego Artur Szykuła.

Oskarżony nie przyznał się do winy. Złożył wyjaśnienia. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

- Reklama -

- Reklama -

4 Komentarze
 1. Znawca mówi

  Ponad rok policja prowadziła śledztwo za zabicie wilka a za zabicie człowieka 3 miesiące i umożenie ponieważ brak dowodów. Dochodzimy do absurdu, zwierz jest ważniejszy od człowieka. Należy zaznaczyć że w państwach ościennych (Ukraina, Białoruś, Słowacja) polowanie na wilki jest legalne. Dorosły wilk zjada około 1000 kg mięsa rocznie, proszę sobie wyobrazić ile sztuk saren jeleni itp zabija jeden osobnik. Miłego dnia

 2. gostek mówi

  Dostanie rok w zawisach!
  Przecież większość sędziowie i prokuratorów, sami biorą czyny udział w polowaniach z myśliwymi lub w imprezach organizowanych przez nich .
  A wiadomo swoich się nie tyka ,skandal ze sprawa nie został przeniesiona na gdzieś na drugi koniec Polski ,aby nie było mataczenia.

 3. Maxymilian mówi

  Takie czasy ze wiecej mozna dostac do dosiadki za zabicie zwierzecia niz za zabicie człowwieka. ot dozylismy do tego dnia.

 4. Czytelnik mówi

  A gdyby wilk go zaatakował i zabił to co wtedy prokuratura?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.